A mi (kis)városunk - Ócsa

Ilyen város nincs még egy!
Itt minden máshogy történik, és általában az is rosszul. Ha egyszer lesz itt vezetőváltás, ez a blog lesz a vádirat.
(De kisvárosunkat mi így is szeretjük ... - Ámbár, megvan a saját véleményünk.)

2010. augusztus 27., péntek

Már megint belenyúltam Bugyiba

Már megint Bugyi nagyközséggel kell példáznom. Korábban már vázoltam azt a beruházási programot itt a blogon, mellyel felhívta a figyelmet magára a szomszédos község.

Igazából nem tudom, hogy mi történik ott, s mi folyik itt, de a két település között egyre nagyobb a távolság. Bugyi jól sáfárkodik a jelenével és jól alakítja, formázza a jövőjét. Ha így, ilyen ugrásszerűen látszik, ha így fejlődik tovább, akkor hamarosan kinövi Ócsát. (Lekörözni már lekörözte.) Ma a térség legdinamikusabban fejlődő települése Bugyi. Ez nem csak a teljesen megújult és felújított fő útban, a kerékpárút építésében, a vízelvezetésben és a községi megjelenésben érhető tetten, hanem a gondolkodásban, a szemléletben is. Ez pedig merőben más, mint a mi városunkat uraló vezető szellemiség gondolatvilága. Bugyi községben ésszerű emberi gondolkodásra, összefogásra épülő cselekvési program, embertársi szemlélet, érdemi szellemi munka folyik. A városvezetés kikérdezi, meghallgatja az embereket, aktivizálja a lakosságot és bevonja azokat a városépítésbe. Igen, a városépítésbe. Mert Bugyi már szerintem városban gondolkodik. Azt tervezi, fejleszti, építi. Ehhez létesít infrastruktúrát. Ezért épít utat, létesít buszmegállót, élhető, és szebb környezetet. Ehhez pedig ember kell, no meg cselekedett. A cselekvést látjuk, a mögöttes, az eseményeket irányító, mozgató embert nem ismerjük. De mi más ott abban a községben, mint itt ebben a városban? Bugyi egy nagy falu. Községnek nevezzük, lakói száma alapján nagy község. Működtetése, struktúrája alig különbözik Ócsától. Ott is van egy polgármester, annak van helyettese, van hozzá hivatal, önkormányzatiság jegyzővel, képviselő-testülettel, költségvetéssel. Miben más, miben jobb akkor az ottani ember, mint az itteni? Több pénz kap? Nem hiszem, mert a nagyközség fejkvótája alacsonyabb, mint a városé. A lakosok száma alacsonyabb, ami szintén a kisebb költségvetésre utal. Akkor miért sikeresebbek, jobbak mint a mi vezetőink? Azt tudjuk, hogy a dolgok nem maguktól mennek, és nem a vakszerencse alapján történnek. Így nem marad más, csak a mögöttes ember, az elhatározás, és a szándék. Ott van erre affinitás, akarat, szándék, az önkormányzati irányításban, itt meg nincs. Ott tudnak tenni a településért, itt nem. Minden ezt példázza. Ott jó a helyi vezetés, itt meg nem. Igen, ez így van. Ilyen egyszerű. Látható, érezhető a különbség. Sajnos.

A város honlapja letisztult, jól átlátható, információkkal, adatokkal feltöltött, könnyen kezelhető, jól pozicionálható.
Most onnan idéznék:
Egy település központjának kialakításánál bármilyen tényezőt is veszünk figyelembe a lényeg, hogy vonzó, a kor színvonalának megfelelő, kedvező vizuális képet nyújtó környezet alakuljon ki, amely hosszútávon hozzájárul a helyi közösségi, civil élet fellendüléséhez, színvonalas szolgáltatások és programok biztosításához, illetve új munkahelyek teremtéséhez.
A legfontosabb azonban az, hogy az ott élők mennyire érzik magukénak, mennyire használják a központban kialakított funkciókat. A helyi kezdeményezések, ötletek bevonását éppen azért tartjuk fontosnak, hogy még az elején olyan irányba induljon el a tervezés, ami Bugyi nagyközségben élő emberek igényeinek leginkább megfelel.
Ön mit részesítene előnyben központunk kialakításánál? Kulturális létesítményeket; éttermet; szállodát; pénzügyi szolgáltatásokat; üzleteket; internetes kávézót; sport lehetőségek kialakítását, esetleg valami mást....?
Ön milyennek képzeli el illetve milyennek szeretné látni kb. 15-20 év múlva településközpontunkat? Kérjük ne csak a Kastélyra, hanem annak környezetében lévő területekre is gondoljon! Várjuk ötleteiket, véleményeiket!

Ugye, hogy ez a pár mondat, a közreadott gondolat, a mögöttes gondolkodás, a mondanivaló, a szándék, és az együttműködés ott mennyire más mint itt helyben? Ott nem a polgármester vagy helyettese kijelentése, elképzelése, akarata határozza meg a centrumot, a fejlesztést, annak vonulatát, hanem az emberek véleménye, szándéka, a demokrácia, a népakarat, vagyis az ott élők érzése, élettere, cselekvő közreműködése. Így az irányt és a cselekvési programot is ennek függvényében alakítják, alkotják, s hozzák létre. Nem egy egyéni vagy kisebbségi elképzelést valósítanak meg, nem egy pár százméteres szakaszban látják a jövőt, nem ezt közpénzelik, és nem ehhez szereznek finanszírozást. Így nem dugják le az emberek torkán a rájuk erőltetett rossz beruházást, a hibás elgondolást, hanem egy össznépi elképzelést valósítanak meg az ott élők érdekében. Nem pedig azt, amit maguk a döntéshozók gondoltak, vagy jelentettek ki. Nem. Ott szélesebb spektrumban, hosszabb távon gondolkodnak és közösségben, a községükben látják a jövőt. Ezért azt az utcát, azt az utat alakítják, és fejlesztik, ahol a helyiek a legtöbbet mozognak, ahol jól érzik magukat és ahol a központi részt gondolják. Ez az igazi önkormányzatiság, a demokratikus cselekvés. És ez a legnagyobb különbség. Ezért a gondolkodásbeli, hozzáállásbeli különbség és a fejlődés ott, a potenciáltalanság itt.

Itt marad minden a régiben, ha marad minden a régiben.
Választás előtt a város.
A jövőnk a tét.

2010. augusztus 26., csütörtök

Mi a helyzet? ( - helyzetjelentés környzetüknről)

Ócsa város Környezeti és környezetvédelmi állapotának helyzetképe lakossági tapasztalatok, észrevételezések és véleményezések alapján 2010. augusztus hó.


A városi levegő állapota:
A város levegőjének élettani szerepe, jelentősége kiemelt fontosságú tényező.
A várost uraló levegő minősége érzékszervileg érezhetőn időszakonként változó.
A magasban uralkodó légtömegeket befolyásolja a főváros repterének a légi megközelítéséhez használt, térben elhelyezkedő légifolyosó. Az uralkodó széljárásnak megfelelőn ez a légifolyosó hol a leszálló, máskor meg a felszálló gépek átvezetésére szolgál. A repülőgépek város feletti átrepülése és annak magassága szintén e szerint változik. A felszálló ágban levő közlekedési eszközök aránylag hamar elérik a magasabb légtömegeket így azok némileg kisebb légszennyezést okoznak. Azonban a leszállásra besorolni érkező repülők ereszkedő és lassuló pályája a hosszabb légtérben tartózkodás mellett magasabb emisszió kibocsátással terhelik a levegőt. A növekvő forgalom, növekvő szennyezettséggel jár. Ez bizony a város légrétegeit, légterét terheli, részben veszélyezteti, szennyezi.
A közúti forgalom két részből tevődik össze. Ebből a helyi személy- és teherforgalom járműveinek káros anyag kibocsátásai rontják a levegő minőségét, valamint az átmenő forgalom jelent környezeti terhelést. A helyi forgalom némi növekedést mutat, ami a szaporodó gépjárműállomány következménye. A gépjárművek számának növekedése a betelepülések és a sok hazajáró parkolás következményeként alakult. Számos tehergépjármű-vezető hazajár a nem honos szállítójárművel, s reggelente ezzel vissza. Ez többlet teher.
A behozott szupermarketek nagy árubeszállítói ismételt többletterhelést jelentenek.
Az átmenő forgalom a tiltó táblák ellenére jelentős, és számbeli növekedést mutat, ami a kontroll hiánya okán növekszik. Így számos nagy teherbírású és tengelynyomású, sokszor pótos szerelvény veszélyezteti a közútjainkat, szennyezi levegőnket. A fokozottabb ellenőrzéssel, következetesebb, és rendszeresebb hatósági intézkedésekkel az indokolatlan áthajtások terhe visszaszorítható lenne.
Megemlítendő még a várost övező földekre kihajtó sokszor rendszám és közúti forgalmi engedély nélküli, elavult mezőgazdasági gépek levegő szennyezettség terhelése. A korszerűtlen eszközök zöldkártyával, nem rendelkeznek, káros anyag kibocsátását nem mérik, azokkal eddig nem is számoltak. Ezek az eszközök ugyanakkor szintén befolyásolják a helyi levegő minőségét.
Újabban jelenség a segédmotoros kerékpárok és a quadok megjelenése. Ezek a járművek önmagukban nem jelentős szennyezők, de kétütemű motorjaik, tömeges megjelenésük befolyásolhatják egy terheltebb nap légszennyezettségét.
A városi, helyközi közlekedést a Volán buszjáratai és a vasút dízel üzemű járművei biztosítják. Ezek a járművek az előző évekhez képest némi csökkenő környezeti terheléssel hatnak a levegő minőségére. Ez a buszok elfogadható állapotának és a vasút által beiktatott korszerűbb járművek megjelenésének köszönhető.
A város levegőjét időnként a városlakók grillezési kedvtelései, máskor a gulyásolások tűzgyújtásai ködösítik. Más időközökben az alkalomszerű szemét, vagy növényégetések okoznak füstösebb levegőt. Szintén visszatérő jelenség a korszerűbb fűtésekről való visszatérés a kandallós, vagy vegyes tüzelésű kazánokkal való fűtésre. Ezek a korábbi évekhez képest többlet terhet jelentenek a légkör számára. Visszaszorítására a jelen gazdasági helyzetben az ismert gáz árak tekintetében, valamint a közeli favételezési lehetőségek okán, nincs remény. A fűtési időszakban tehát növekvő füstkibocsátás várható.
A városban a széndioxidot, a szénmonoxidot, a nitrogéndioxidot, a kéndioxidot műszeresen nem mérik. Így az előírt határérték túllépés észlelésére nincs lehetőség. A bejelentések, és panaszok csak az egyén tolerancia küszöbére mért hatásban érthetők, mérhetők. A becsült és panaszos értékek nem meghatározhatók.
Irritációt okoz még időnként a még fellehető háziállat tartás szaghatása, illetve a város szélén levő ipari létesítményből áradó és feltörő, néha a város egy részét lefedő bűzhatás. Ez ügyben több lakossági észrevételezés, panasz volt már, érdemi intézkedés máig nem ismert. A levegő minőségéhez nem közvetlenül tartozó, de következmény, a bűzzel együttható és vele járó repülő kártevők, mint a légy, vagy szúnyogok felszaporodása, elterjedése. Ezek mindenképpen beavatkozást és cselekvést igénylő dolgok, mert a városi és lakóközösségi életet zavaró, a levegőt is szennyező együtthatók.
Összegzésül: kijelenthető, hogy ha közvetlen veszély még nem is, de némi minőségbeli változás fellehető. A levegő tisztaságának, frissességének, oxigén tartalmának védelme fontos közügy. Ezért a hivatalnak meg kell kezdeni a védelmi intézkedést a romlás megállítása érdekében. A szennyezést, a bűzölést közérdekből kifolyólag fel kell számolni.


Vízelvezetés:
A vízelvezetés a mai kor kiemelt feladatai közé sorolható. Két részből tevődik össze:
1. – a szennyvízelvezetés és kezelés;
2. – a csapadékvíz levezetés.
A város nagy része közművesített, csatornázott. Ennek ellenére egyes helyeken nyitott rendszerű emésztőgödrök fellehetők még, de több zárt rendszerű is napi használatban van. Ezek ürítését az önkormányzat szerződéses partnere meghatározott díjazás fejében végzi. Illegális ürítésről nem tudni.
A csatornázottság még nem éri el a teljes mértéket, a helyzet az új építésekkel és bekötésekkel statisztikailag javul, amúgy alig változik, inkább stagnál.
A felszíni vizek és a csapadék elvezetés csak részben megoldott. Az utak nincsenek bekötve a központi csatornahálózatba. A vízelvezetést a régebbi kialakítású utak mentén árkolással oldották meg, míg más helyütt erről nem gondoskodtak. Az újabban nyitott utcák, parcellázott területek mentén sem csatornabekötés, sem külső vízelvezetés nem található. Így számos utcában nincs árok. Sok helyütt ráadásul a kiadott építési engedélyek a mélyebben fekvő földterületeken vannak, amihez nem párosul semmiféle vízvédelem. Így ott sem árok, sem külső lefolyó, sem védelem nincs a vízelvezetésre. Ez mostanság és a megváltozott időjárás, a csapadék okán nagy gondot jelent a lakosság e területet érintő részén. Számos kifogás, és szó érte ezért a városvezetést. Ugyanakkor számos lakóépület tulajdonos a tető ereszének vizét egyszerűen kivezeti és kiengedi az utcára, másra terhelve annak hatását. Ez ügyekben a településőrök intézkedési, eljárási kötelezettsége felmerül.
A várost érintően patak, vízátfolyás, tó nem veszélyezteti a környezet.
Pangó vizekről a városban nem tudni. A tájvédelmi körzet vizes területei nem képezik a városi vízelvezetés részét, ebbéli megoldást nem igényel.
A közutak vízelvezetését, a lakóépületek ebbéli védelmét meg kell oldani.

Úthálózat:
A város szilárd, pormentes burkolatú közútjainak száma megfelelő.
A gyalogosjárdákra ez viszont már nem jellemző. A városi főútvonalakon sem biztosított az egybefüggő járda. A Bajcsy-Zsilinszky utca csak kisebb szakaszban borított járdával. Itt van olyan rész, ahol még a buszmegállóhoz sem vezet járdaszakasz. Ennek az útnak a járdával ellátottsága nagyon egyeletlen. Szintén ez jellemző a többi városi útra. Értendő ez a ki- és bevezető útszakaszokra és a belső utakra is. Az Üllői út hasonlóan rosszul biztosított. A Damjanich, a Széchenyi, vagy a Székesi utcában szinte mindenki a szűk keresztmetszetű közútra szorul. Itt halad a kerékpáros, a babakocsit toló anyuka, a rokkant kocsiba szoruló idős és a munkába járó -, vagy a belső forgalomban részvevő gyalogos. Ez roppant balesetveszélyes és városiatlan helyzetet eredményez. A lakosság a bibliográfia alapján már 2008 előtt is jelezte ezt a város irányítóinak, de javulás nem, csak forgalomnövekedés volt azóta tapasztalható. Tovább rontja a helyzetet, hogy a várost kettészelő vasútállomásához szintén nem biztosított odavezető hosszabb járdarész. Az állomás északi és déli végén levő két darab vasúti átjáróhoz nincs kiépített gyalogátkelő. Itt a fent sorolt közlekedők és a helyközi járat busza is a gyalogos forgalommal terhelt szűk keresztmetszetű átjárón zajlik. Ez kimondottan és fokozottan balesetveszélyes, intézkedést, kiépítést igénylő kereszteződés.
A városban jelentős a kerékpáros, illetve mostanában a segédmotoros, illetve kis motoros forgalom. Kerékpárút hiányában ez ismételten az úthálózatot terheli.
Az aszfaltozott utak szélesítésre, felfestésre szorulnának. A buszjárat megállóiban épített fellépő járdát kéne létesíteni, hogy az odavezetőkről ne ismételjük magunkat.
A közúti táblák elhelyezése áttekintésre, felülvizsgálatra szorulnának. Sok a hibás kihelyezés, a rongálás, vagy a nehezen észlelhetőség. A közútkezelője akár megyei, akár helyi, évek óta nem kezdett átfogó útfelújításba. Az úthálózat ezért erősen lestrapált, rongálódott. Rengeteg a kátyú és az úthiba. Egyes helyeken ez már kimondottan balesetveszélyes. Lakossági bejelentésre csak ellentmondó tájékoztatást ad a városvezetés, érdemi intézkedés nélkül. A belső szakaszokon még kátyúzás sem történt a nyáron.
Külön és fokozott veszély a hatósági jelzés nélküli mezőgazdasági munkagépek közlekedése a településen belül s kívül egyaránt. A veszélyt a közlekedési üzembiztonság, a megbízhatatlanság, a kiszámíthatatlanság, a világító berendezések hiánya, a túlméretes, vagy túl széles segédberendezések szállítása, vontatása jelentik.
Szintén kiemelt balesetforrás a sok kivilágítatlan kerékpáros a hajnali és esti órákban. De megemlítendő a belterületen leparkoló buszok és nehézgépjárművek terhelése. Több helyen hiányos a közvilágítás, ami az észlelhetőséget rontja.
A város környékén, lakott területen kívüli közutakon sok az illegális várakozó, (prostituált) a szabálytalanul közlekedő (strici) és az ezért megálló (kuncsaft, strici) gépjárművezető. A két tényező roppant balesetveszélyes forgalmi helyzetet hoz létre. Ráadásul indokolatlan forgalomterhelést okoz a bekötő szakaszra. Ez közigazgatási, hatósági eljárást igényel, de amíg az önkormányzat nem jár elő, addig nem várható javulás.

Környezeti állapot, közterületi tisztaság, környezet védelem:
A közterület tisztasága részben megoldott, bár köztéri hulladékgyűjtők nem találhatók a városban. Terhelést jelent az elhagyott cigarettavégek és az elhullajtott apróbb szemetek keveredése, és szabadjára hagyása. Különös gond ez a közlekedési eszközök kiépítetlen megállóiban.
A városban szervezett a lakossági hulladékgyűjtés, bár nem minden ingatlan rendelkezik erre előfizetéssel, szerződéssel. Feltételezhetőleg sok az illegális hulladék kikerülés. A települést környező utakon, értelmetlen körforgalmak vakágában, a lakott területen kívüli árkokban és az erdő széleken illegális szeméthalmok szennyezik a területet. Ezek nem csak csúfítják, hanem kimondottan veszélyeztetik is a környezetet. A felszámolás érdekében eddig többnyire csak magán- és lakossági kezdeményezés történt. Hivatali szinten nincs akcióterv, vagy megoldás. Lakossági hulladék elhelyezés csak korlátozott formában érhető el. Szelektív hulladékgyűjtés a korábbi két helyről a felére, egyre lett csökkentve, ami így nem elég a városnak. A távolabban élők számára, a vasúton túl lakóknak már kiesik, és aránytalanná, elérhetetlenné válik a hely. Ezért lakóközösségek, csoportok esnek ki ebből a gyűjtési formából. A meglévő, megmaradt egyetlen gyűjtőhely túlterhelt. Kihelyezett tárlóedények száma kevés, ezért azok hamar megtelnek, így a földre és a melléjük lerakott hulladék összekeveredik. A szelek szárnyára kelve, pedig másodlagosan visszaszennyezik a környéket. Így a szándék és cél nem felel meg az elvárásoknak és az igényeknek, de a megfelelő hulladékkezelési szabályoknak sem.
A település környékének és környezetének megtisztítása fontos és hivatalos kötelezettség kell, hogy legyen. Az illegális hulladékhalmok, lerakók felszámolása, a természet megóvása önkormányzati feladat. A településőrök bevonása szükséges.
„Hulladéklerakó rekultivációja Ócsa Városban” elnevezéssel 94.373.672,- Ft támogatást nyert a város.
A volt katonai üzemanyag bázis rehabilitációja ránk váró, hosszabb folyamat lesz.
A város parlagfüves terheltsége lakott területen belül az elhagyott füves területeken okoz időszakos gondot. Ez főleg a volt piac területén, az üres, kezeletlen telkeken és parlagon hagyott, járdázatlan területeken szokott felszaporodni. A lakossági bejelentések után többnyire intézkednek az illetékesek.
A környezet védelme a város tájvédelmi körzethez kapcsolódása okán is kiemelt szerep kell, hogy legyen.
A prostitúció és annak károkozása is része a környezet tisztasági állapotnak. A helyi környezetvédelem célja ennek felszámolása, vagy kiszorítása a tájról.
Összegzésül megállapítható, hagy van még mit tenni, ezen a területen. Ehhez kéne szándék, cselekvési program, felhatalmazás, hivatali eljárás.
Ócsa 2010-08-23.

Készült a teljesség igénye nélkül, állapot rögzítésre, áttekintésre, tanulmányozási és feladatkezelői célkitűzésként.
*

2010. augusztus 20., péntek

Ócsa tájjellege, turisztikája

Ócsa nem tartozik a divatos kirándulóhelyek közé, ám aki csak egyszer is járt itt-ott, az, visszakívánkozik. Akár egyedül, vagy a családdal fedezi fel az eredeti falusi jellegű települést, a mai kisvárost, megmerítkezhet a hely ódon romantikájával, ahol mindenkinek jut valami élményszerű maradandó, ami akár rabul is ejti.
Ócsa, Pesttől kicsit délre, 20 km távolságnyira fekszik A faluból lett kisvárosba érkezvén a helységnévtábla mellett azonnal egy büszkén berzenkedő, mára megkopott tábla fogadja a vándort: "Üdvözöljük Árpád-kori településünkön".

Megközelítés

Az Árpád korban alapított Ócsát az M5-ös autópályáról könnyen el lehet érni, de közúton, az 5- s számú főút felől szintén jól elérhető. A "régi" 5-ről balra, Felsőbabádpuszta felől szebb, tájjellegűbb, romantikusabb a behajtás. Vonattal a Budapest-Lajosmizse útvonalon juthatunk a településre, ahol szerdán és szombaton piac várja az érkezőt, míg autóbusszal a Volán, Budapest Népliget állomásról induló járatai az ajánlottak. Ezek a most kialakított kis városközpont (Hősök tere) érintésével érkeznek a településre. Itt pár méterre az Ófalu központjában kell jobbra fordulni, hogy perceken belül kiderüljön, mire fel tették ki a fent említett üdvözlő táblát.


Barátságos hely

Hamarosan megpillantjuk ugyanis az ország egyik legépebben, és ami ugyanolyan fontos, leginkább eredeti formájában fennmaradt Árpád-ház kori templomot.
Az ó-falu turistaközpontjában azonnal le is gyökerezik a látogató a gesztenyék és platánok alatt. Az elmúlt időkből megőrzött, rendezett nádfedeles házak látványa egészen rendkívüli, s az sem mindennapos, hogy az itt lakók barátságosan szóba is állnak az érdeklődő idegenekkel. Szívesen elmesélik például, milyen kellemes és hasznos a vastag vert falak között lakni, mennyit spórolnak télen a fűtéssel, s milyen jó, hogy nyáron kint reked a forróság.

Az eredeti nádfödeles házak között, a premontrei apátság középkori templomának árnyékában, a Bercsényi utca négyes számú házban a falu néprajzi értékeit őrző, hagyományos parasztszobát találunk, de az itteni tájvédelmi körzet növény-és állatritkaságait is felfedezhetjük.


Ez azért jó, mert amíg a család nőtagjai a gyönyörű ágytakarókban, abroszokban, pompás paraszti, ünnepi, és hétköznapi viseletekben gyönyörködnek, a férfiak felfedezhetik, az Öreg-hegyi pincesort is, ahol a vendéget szintén nem utasítják el.

Előtte azonban feltétlenül kéredzkedjünk be a lenyűgöző méretű, nevezett templomba, amelynek felújításáért az ócsaiak Európa Nostra díjban részesültek. Ha megtudjuk, hogy eleink a XIII. század végén úgy építették fel súlyos kőtömbökből ezt a templomot, hogy a lápon át tutajjal hordták a kis, dombként kiemelkedő szigetre az építőanyagot, s technika híján a kezükre és az eszükre volt bízva minden - az alkotó emberre gondolva érzünk áhítatot leginkább. A gyerekek kedvét felderítendő már a tájházban kiderül, hogy legközelebb kerékpárral kell jönni. Ugyanis ha a Felsőbabád-pusztai kastélyépülettől -amelynek esti díszkivilágítása a romantikus léleknek feledhetetlen-az égerlápon át egy úttöltésen az erdészházig jutunk, onnan a kirándulás második felvonásaként indulhatunk a turjánosba. Van egy nagyon eldugott kis parkoló a N 47°16,071'; E 19°13,857' koordináták környékén. A családi programot szervezőknek mindenképpen ajánlott elbandukolni a parkolótól kb. 40-45 perc sétára lévő nagy tisztásra, ahol játszótér, tűzrakóhely meg efélék épültek. Az itteni tanösvényen haladva az ember hamar elkezdi forgatni a fejét, mert hol jobbra, hol balra tűnik fel egy darabka mocsár. Ez egy hajdani lápterület még szinte érintetlen része, őshonos növény- és állatvilággal. Füzekkel teleszórt kaszálók, legelők, ősi vízfolyások köze van itt, ahol májusban virágzik a szibériai nőszirom, ősszel pedig kékperje hullámzik, amerre csak nézünk. Vízisiklóval és egyéb kisállatokkal nagyon könnyű találkozni, de ha hajnalban érkezünk, a más kirándulók előtt, akkor akár még nagyvadak is előbukkanhatnak. A tanösvényről több helyen is hosszú erdészeti utak ágaznak ki, végükkel az erdő sűrűjébe olvadva. Ez a hely remekül alkalmasak egy kis vidéki sétára. Lehet itt hosszan barangolni az ösvényen (esetleg biciklizni,) egy olyan élővilágban, a szabad és "vad" környezetben, ahol ritkán fordul meg a város fia.
Amennyiben ehhez egy nap kevés lenne, úgy megtalálható a hangulatos falusi szálláshely is az Ócsai Tájvédelmi Körzet mellett.


Balló Ambrus Falusi Vendégfogadó
Ócsa Somogyi Béla út 16/a



Kapcsolódó programajánlat még:

Háziállat bemutató, lovaskocsikázás és borkóstoló várja az ide érkezőket.
Kocsikázás az Ócsai Tájvédelmi Körzetben.
Vegyen részt egy hangulatos lovaskocsi túrán az ócsai ősmocsármaradvány peremén. A túra része egy borkóstolás az Európában egyedülálló Ócsai Pincesor egy kivételesen szép pincéjében. A program első felében felfedezheti a növény és állattani ritkaságokat rejtő jégkorszaki ősmocsármaradványt. A 3575 ha terület legszebb részeit barangolhatja be kocsikázás közben. Az ócsai Pincesorhoz érve részt vehet egy hangulatos borkóstolón ahol helyi borokat és hozzá illő étkeket fogyaszthat.
*

Ócsa - a városunk

2010. augusztus 18., szerda

Választási ember?

Az alábbi írás Ócsa város nem hivatalos honlapján jelent meg.
Mint érdekes és elgondolkodtató felvetést tartalmazó írást átveszem, s itt is elérhetővé teszem.
Lehet kiegészítő gondolatokat mellékelni, értékelni, hozzászólni, megjegyzést küldeni, (klikk a bejegyzés alatt, lásd ceruza) vitázni.



Ő lenne a megfelelő ember?


Eddig sem volt titok, hogy Bukodi Károly indul a választásokon.
A hír lesújtó.
Tehetségtelenségénél, csak az arca és arroganciája nagyobb.
Elképzeléseiről, még nem hallottunk, de valószínűleg nincsenek is neki.
Illetve egy van, ellébecolni a ciklust valahogy.
Ebben talált magának egy személyben mentort és tanítómestert Szűcs Lajos személyében.
Ők, ha majd összefognak megmutatják meddig lehet egy várost lezülleszteni.
Bukodi, már letette névjegyét a megszüntettet fórummal a cenzúrázott fogadóórával kapcsolatban.
Írnám, hogy igénytelen egy ember, de lakóháza és annak környezete nem erről árulkodik.
Ott bezzeg van vízelvezető árok és járda a Semmelrock jóvoltából.
Csak, azt ne kérdezze tőle senki, hogy mi lesz a sorsa a két vasúti átjárónak és a gondozatlan önkormányzati tulajdonú közterületeknek, hogy a többi gondot ne is említsem.
Ő ezekben a kérdésekben nem kompatibilis.
Majd válaszol, amire akar mondja ő.
Megteheti, gondolja, mert ő a város második embere.
Megteheti?
Buta egyszerű gondolkodásmód.
Tőle ennyire telik.
A város talpra állításához, meg sehol egy program, csak propaganda.
Szerinte nincsenek uniós pályázatok, illetve a lakosság segítségét kéri, ha valaki tud vagy hall valamit szóljon neki.
Bugyival szeretnék érvelni, ott megtalálták a megfelelő forrást a fejlesztésekre a lakosság segítsége nélkül, de a lakosság javára fordítva azt.
Érdekes, nem?
Javítom magam, találtak pályázatot, csak elbénázták.
A hozzá nem értés és arrogancia végül egy túlköltekezett, felesleges megoldásokkal tarkított beruházáshoz vezetett.
Ez az ember max. söprögetőnek jó, de nem csatárnak, hogy sportnyelven éljek.
Rúgottmár öngólt is nem egyet, itt az ideje kispadra vagy az öltözőbe küldeni.
A viszont nem látásra Bukodi Károly.

2010. augusztus 17., kedd

Ömkormányzati választás

Az önkormányzati választás környezetünket és sorsunkat közvetlenül érintő ügy.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta azon szándékát, hogy megméretteti magát a választásokon. Ehhez programot adott és tett közzé. Így alternatívát és lehetőséget kínált az Ócsaiaknak. Most lassan dönteni kell. Dönteni, és választani, hogy kit és mit szeretnénk. A Fidesz megkezdte a szórólapok terjesztését. Abból kiolvasható, hogy Bukodi Károly a párt polgármester jelöltjeként indul, és hogy kellő támogatottság esetén képesek lefedni a teljes képviselő-testületet. Tudjuk, hogy Bukodi Károly évek óta propaganda munkát folytat, és önmagában egy olyan személy, aki kellő arroganciával, affinitással, és szélhámossággal van megáldva ahhoz, hogy megnyerje a választást, ezzel a polgármesteri titulust. Ő erre évek óta tudatosan erre gyúr, ezért tapos. Ez érdekében, vagy ez ügyben tett kétes érdemeit, hintapolitikáját, hazugságait, be nem váltott ígérgetéseit nem kívánom sorolni. Aki itt él, tudhatja, vagy ha nem, visszanézheti, olvashatja. A lényege az egésznek csupán annyi, hogy most lehet még tenni az érdekében, hogy változás legyen. Változás és elmozdulás, jobbulás az elmúlt évek pénzköltő semmittevéséhez képest.

Most van egy lehetőség és egy jelölt ehhez Magyar Péter személyében. Ő, ha kellő támogatottságot kapna, ha a helyi jobbik netán felvállalná és segítené, akkor lehetne támogatni és a tagokat mögé sorakoztatni a Fideszes Bukodival ellenben. Ez egy új lehetőség egy más szemlélet és kihívás lenne mindannyiunk és a jelöltek számára. Magyar Péter által új irányt vehetne a város. A Fidesz és vele Bukodi ellensúlyt kapna. A jobbik és a civilek pedig vannak annyira erősek és kitartók, hogy ezt felvállalják. Ezért kérem a jobb érzelmű embereket, a jobbik helyi szervezetét, a magánszemélyeket és a civil mozgalmakat, hogy vállalják fel Magyar Péter támogatását, segítség polgármesteri indulását, városvezetői törekvését. Kérem azon embereket, akik nem a régi városvezetésben gondolkodnak, hogy ajánló szelvényeiket juttassák el Magyar Péterhez.

Kérek mindenkit, aki szeretne Ócsán egy szebb virágosabb jövőt látni, pezsgőbb és jobb közélettel, javulással és előrelépéssel, s kimozdulást a jelenlegi tespedtségből, az segítse elő Magyar Péter jelöltségét, majd indulását az önkormányzati választásokon akár a polgármesterségig.

.


2010. augusztus 15., vasárnap

Menetrend a helyhatósági választásokra

Sólyom László köztársasági elnök október 3-ára írta ki az önkormányzati képviselők választását, a választási eljárás határidőiről és határnapjairól szóló közigazgatási és igazságügyi miniszteri rendelet pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben.

A választópolgároknak augusztus 16. és 19. között kell megkapniuk a névjegyzékbe történő felvételről szóló értesítést, a választói névjegyzéket pedig augusztus 18-tól 22-ig közszemlére teszik a polgármesteri hivatalokban. A névjegyzékből kihagyás, illetőleg törlés vagy a névjegyzékbe való felvétel miatt augusztus 18-tól augusztus 22-én 16 óráig lehet kifogást benyújtani

Azok a választópolgárok, akik a szavazás napján nem tartózkodnak lakóhelyükön, igazolással szavazhatnak: igazolást személyesen vagy meghatalmazott útján október 1-jén 16 óráig, ajánlott levélben pedig úgy lehet kérni, hogy az legkésőbb szeptember 28-án megérkezzen az illetékes helyi választási irodához.

A helyi választási bizottságok (és az új szavazókörök kialakítása során létrehozott szavazatszámláló bizottságok) választott tagjait és szükséges számban a póttagokat, valamint az Országos Választási Bizottság választott tagjait legkésőbb augusztus 22-én meg kell választani. A választási bizottságok megbízott (delegált) tagjait a jelöltek, jelölőszervezetek legkésőbb szeptember 17-én 16 óráig jelenthetik be a választási bizottságnál.

Jelöltet ajánlani szeptember 3-án 16 óráig lehet, eddig az időpontig lehet a jelölteket, illetve a megyei listákat bejelenteni az illetékes választási bizottságoknál. A kompenzációs lista és az azon szereplő jelöltek legkésőbb szeptember 6-án 16 óráig jelenthetők be.

A jelöltnek, jelölőszervezetnek a be nem nyújtott ajánlószelvényeket szeptember 6-án 16 óráig meg kell semmisíteniük, az erről készült jegyzőkönyvet három napon belül át kell adni a választási bizottságnak. A fővárosi listát és az azon szereplő jelölteket legkésőbb szeptember 7-én 16 óráig lehet bejelenteni.

A jelöltek, jelölőszervezetek szeptember 13-a után juthatnak hozzá (díjfizetés ellenében) a névjegyzékben szereplő választópolgárok adataihoz.

A helyi közszolgálati műsorszolgáltatók szeptember 18-tól szeptember 30-ig a jelölés, illetve a listaállítás arányában legalább egyszer ingyenesen közlik a jelölőszervezetek, továbbá a polgármesterjelöltek politikai hirdetését. Az országos közszolgálati műsorszolgáltatók pedig október 2-án közreadják annak a nyolc jelölőszervezetnek a választási összefoglalóját, amelyek az országos összesítés szerint a legtöbb képviselő- és polgármesterjelöltet állították.

A választási kampány október 3-án 0 óráig tart, kampányt folytatni október 3-án 0 órától 19 óráig tilos. A választás eredményét október 4-ig kell megállapítani.

Ha Budapesten a jelölt fővárosi kerületi kompenzációs listáról és fővárosi területi listáról egyaránt mandátumot szerez, úgy legkésőbb 2010. november 2-ig nyilatkoznia kell, hogy melyiket fogadja el. Ugyaneddig az időpontig kell eltávolítani a választási plakátokat is.

Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter pénteken megjelent rendelete kitér a települési kisebbségi önkormányzati képviselők választásának határnapjaira is: a kisebbségi választásokat augusztus 9-ig kell kitűzni. (A kisebbségi önkormányzati választást akkor tűzi ki a helyi választási bizottság, ha a településen adott kisebbség választói jegyzékében szereplő kisebbségi választópolgárok száma a választás kitűzésének napján eléri a 30-at. A választás megtartását nem akadályozza, ha a kisebbségi választói jegyzékben szereplő választópolgárok száma a választás kitűzését követően 30 alá csökken.)

A helyi választási bizottság megbízott tagjait a kisebbségi jelölőszervezetek (hasonlóan a települési önkormányzati választáshoz) legkésőbb szeptember 17-én 16 óráig jelenthetik be.

A kisebbségi választás jelöltjeit legkésőbb szeptember 3-án 16 óráig lehet bejelenteni.

A miniszter rendeletének melléklete tartalmazza a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a kisebbségi önkormányzatok tagjainak választásán használandó nyomtatványok mintáit is.

2010. augusztus 13., péntek

Kérem vissza a konténereket

A hét elején, még úgy gondoltam, biztos csak véletlen, vagy valami változás, hogy eltűntek a hulladékgyűjtő konténerek a Damjanich utca, piac és vasútállomás közti részéről.

Mára rájöttem, hogy nem véletlen, hanem valóban változás okán szűnt meg a hulladékgyűjtés ottani szelektív lehetősége. Ezért a városunkban e héttől fogva csupán a Spar parkolójában lehet konténereket találni e célra. Ez azonban köztudottan kevés. Ma is, és már a hét közbenső napján is tele voltak az edények. Most késő délután, pedig mellé és már rá voltak pakolva a PET palackok és a papír hulladékok a megtelt tárolókra. A jelenség nem új, valóban szükségesek, mert ki vannak használva a tárolóedények. Eddig sem az volt a gond, hogy üresen várnák az ürítést.

Hasonló volt tapasztalható a piac szomszédságában elhelyezett konténerek esetében is. Ezek szintén mindig és rendre megteltek az elvitel napjára. Mindez azt igazolta, hogy a városnak erre a két gyűjtőhelyre igazán szüksége van. Ezeket, élve a lehetőséggel kihasználják. Most mégis eltüntették, tájékoztatást sem hagyva hátra. Mára csupán egy kupac ott hagyott hulladék jelzi egykori mivoltát a szelektív gyűjtésnek.
Nem értem a dolgot. Korábban és a kezdetekkor a lakosság kérésére határozta meg az önkormányzat, hogy ne csak a távolinak tűnő Bajcsy-Zsilinszky út mentén legyen szelektív hulladék gyűjtés, hanem a vasúthoz közel is, hogy az, azon túl élők közel azonos lehetőséghez jussanak. Most ezt lehetőséget számolták fel csendben és alaptomosan. Így ismét a vasút környékén és azon túl élőket hozva hátrányos helyzetbe döntéshozó.

Én nem tudom, hogy mi vezérelte az illetékeseket erre a tettre, de hogy ismét nem a köz érdekében és javára jártak el, az már most kitűnik. Számos ember, aki ide hozta papír csomagolóanyag és műanyag hulladékát, az most csalódottan és kiábrándulva teszi le ott a semmibe, vagy viszi vissza a kommunális hulladék közé azt az újra hasznosítható anyagot, amit immár nem helyezhet el itt a megszokottan szerint. Ennek hatására máris megindult több helyen a zúg égetés. Mások talán a város szelő erdőket terhelik majd ezzel, de félő, hogy ismét az útszéli eldobálós szemetelés folyamata fog visszarendeződni. Kár lenne, ha ebből kifolyólag ez lenne. 

A szomszédos portálon élő idősödő pár, aki eddig becsülettel horda oda a megszokott helyre a szelektált hulladékot, most tűzgyújtásba és műanyagégetésbe kezdett, nem kis bosszúságára a vele szomszédos párnak. Ráadásul az eddigi környezettudatos városlakó most hitevesztett környezetszennyezővé válik. Ez rossz irány. Ezért talán okosabb lenne vissza helyezni a megszokott helyre az eddig rendszeresített szelektív tárolásra alkalmas konténereket. Kérem az önkormányzatot, hogy ne vissza, hanem előre lépjenek. Kérem helyeztessék vissza a kivont gyűjtőedénykét.

*

2010. augusztus 8., vasárnap

Úttalan utakon

Korábban Bugyi község példáját bemutatva és előhozva foglalkoztam az ottani pozitív hozzáállással a járdaépítés szándékával, pályázásával és végrehajtásával kapcsolatosan. Leírtam, hogy ők melyik pályázatukkal és mekkora összegben aknázták ki a lehetőségeket. Az ekkor megjelent írásra, és az abban foglaltakra reagálva tette közzé írását Péter. Ekként került ismét előtérbe és napirendre az a felvetés, amire most az alábbiakban reagálok:


T. Péter !

Nagyon örülök, hogy beletekintettél az írásba s magad is utánajárva összehasonlítottad Ócsa valamint a szomszédos Bugyi pályázati hozzáállását. A különbség az általad feltárt számokban is látszik, de igazán érezhetőn a két település küllemében megjelenésében jobban látszik a különbség. Ócsa lemarad, láthatólag nem változik, Bugyi meg ugrásszerű és látványos fejlődésen megy át. Külalakjában, az utcák látványképében, megjelenésében. Tudom, hogy erre az alpolgármester elmondaná, hogy az a száz métert meghaladó szakasz az önkormányzat előtt az új egészségházig, az mind fejlődés. Meg hozzátenné, majd ami még lesz ez, meg az, stb. Többre nem volt lehetőségünk, blabla. Mást tőle már nem is várok. De amire Te nem térsz ki írásodban és amire én mindig is próbáltam utalni, az két dolog.

1. Bugyi az úthálózatát fejlesztette hosszan és átfogóan, úgy hogy közben járdákat, épített, kerékpár utat létesített, csapadékelvezető árkokat telepített. Egy lendülettel, egy pályázat keretében ez mindjárt 3 dolog, s nem csak pár méter hosszan. Ez szemmel látható, optikai fejlődés, életérzésbeli, infrastrukturális növekedés. Ezt Ócsa nem tette meg, ilyenben nem gondolkodott, erre vagy ilyenre nem pályázott. Ez az egyik nagy különbség.

2. Az alpolgármester állandóan azt hangoztatja, hogy nem volt olyan pályázat, illetve lehetőség, ami alapján a város más útjait, (értsd a városközpont Bajcsy önkormányzat előtti központi részén kívüli) is lehetett volna fejleszteni. Ez persze nem igaz, hiszen pont Bugyi község jelenbeli fejlődésén keresztül mutatattam be, írtam le azokat (a pályázati lehetőségeket és konkrét példákat,) amik azt bizonyítják, hogy a mi helyi városvezetésünk nem is akart másban gondolkodni, mint a saját részben. Ezért nem gondolkodtak tovább és nem is pályáztak, annak ellenére, hogy lehetőség, pályázat lett volna rá. Ez a másik nagy különbség.

És akkor most arról nem is beszéltünk, hogy Bugyi a hosszabb szakaszt, a teljes fő utcát járdáztatta le az épített és elkülönített kerékpárúttal, az új vízelvezetéssel együtt (egy ócsai vállalkozóval) olcsóbban, mint a mi városvezetésünk tette ezt a drága, de rövid díszburkolatos résszel.


Ócsa önkormányzata csak abban a rövid, Bajcsyt érintő díszrészben látta szükségét az előrelépésnek. Csak oda pályázott. Magyarul: nem érdekelte őket a város szélesebb vagy nagyobb volumenű, tágabb, vagy hasznosabb fejlesztése. Ezért nem pályáztak hosszabb, netán olcsóbb járdarekonstrukcióra, építésre tovább, vagy más részt illetően. Még azzal sem törődtek, hogy az utcát, a Bajcsy-t legalább végig leaszfaltozzák a gyalogos oldalon. Ezért nincs is összefüggő szilárd burkolatú járda teljes hosszában a főúthoz kapcsolódóan. Most az önkormányzat előtt a Bajcsyn viszont van egy kis díszburkolattal ellátott szakasz, de tovább már kockakő, aszfalt sincs, vagyis járda se jut. Ezért kell és lehet csak máig is sárban vagy az úttesten bukdácsolva megközelíteni a kiépítetlen Árpád utcai buszmegállót. Ezért nincs kiépített gyalogút egyik vasúti átjárón sem. Ebből kiindulva és így, illetve ezért nem tekintik városközpontnak a Vasútállomást, és környékét, a Falu Tamás utcát, vagy annak bekötéseit. Holott az ottani létesítményeket, s megközelítésük jelentős városon belüli mozgással, forgalommal jár. A Falu Tamás utca a város magjában elhelyezkedő olyan fő-közlekedés út, ami a Vasútállomást és a most favorizált, fejlesztett rész köti össze. A Vasútállomás és környéke, ma is jelentős forgalmat bonyolít le. Érkezési és indulási célállomás, találkozási, bevásárlási csomópont. Itt a piac, valamint több bolt. Kihagyhatatlan forgalmi csomópont, mely összekapcsolja a városrészt. Itt jelentős forgalom bonyolódik, amit a Falu Tamás utca, és a Damjanich utca vezet le, oszt szét a többi főbb útvonal felé. A Vasútállomás előtti kereszteződés forgalmas gócpont. Amolyan helyi csomópont. Innen olyan központi utak érhetők el, melyek a város gerincét alkotják. Szombatonként a város nagy része ezen a csomóponton áthaladva jut el az Üllői út, a Széchenyi utca, a Székesi utca, vagy a Bajcsy irányába. Ezek mind irányadó, levezető utak. Ezért, ha ez az állomás körüli rész nem frekventált és fejlesztésért kiáltó hely, akkor a mi a csuda az? Ezért mondom és hiányolom, de hibáztatom is a városvezetést azért, mert erre a városrészre nem akartak és nem is akarnak odafigyelni. Itt és ide nem gondolkodnak járdákban, kerékpárutakban, parkolóban és átjárókban. Pedig most lett volna rá pénz és lehetőség a kormány, és az Eu által. Dabas, Bugyi és számos település élt ezzel. Ők építettek, fejlesztettek. Itt is lehetett volna. Igény, lakossági elvárás van és lenne erre. Az alpolgármester jól tudja mindezt, hiszen visszatérő felvetése ez a fórumnak, a lakossági észrevételeknek, panaszoknak és a fogadóóráknak is. Mégsem történt ez ügyben semmi.

Változatlan gondok, - válaszol a gondnok (ismétlés)


 
Az alábbi sorokat az önkormányzat, alpolgármester által tartott 2008. évi fogadóórájából vettük át, demonstrálva és frissítve mindazt, amit az akkori felvetést tartalmaz.

Ismételve és általam is újra szajkózva, hiszen mi sem változott. (Ha csak az nem, hogy azóta az akkori kisgyerekek már nem babakocsival, hanem kézen fogva az útesten járva kénytelenek arra bukdácsolni.)


Hilda (17:21:15):

Tisztelt Alpolgármester Úr! Régi problémára szeretném felhívni figyelmét, megoldás nem született sosem, de a helyzet egyre baleset veszélyesebb. A várost kettészelő vasút sok borsot tör az ócsaiak orra alá, különösen az idősek és a kisgyerekesek szenvedik meg. Egyik sorompónál sincs rendes járda, a régi piac felé egyenesen balesetveszélyes átkelni. Egyik oldalon sincs járda, teherautók, kamionok, traktorok vagy száguldozók között kénytelen az ember áttolni a babakocsit, maga mellett vezetni kisebb gyermekét. Az idősek gyalog is és biciklit tolva is veszélyeztetett helyzetben vannak, forgalmasabb napokon egyenesen horror arra járni.
 
A másik probléma szorosan kapcsolódik ehhez. Az állomáson átjutni elég nehézkes. Babakocsival képtelenség biztonságosan lejutni/átjutni az aluljárón. Rettenetesen meredek, még ha valamilyen módon lenne egy része, ahol le lehetne tolni, teljes erővel tartani kéne a kocsit, hogy ne szabaduljon ki az ember kezéből. Két pici gyerekkel egyenesen lehetetlen átvergődni. A síneken nem csak nehéz de balesetveszélyes az átkelés, sokan estek már el és kötöttek ki kórházban az idősek közül.Sok anya hurcolja át a babakocsit a síneknél (főleg ha siet vagy ha a vonatra szállna fel), személy szerint én is, 30-40kilót. Az anyukák jobb híján a vasúti átkelők felé kerülnek, de amint fentebb már írtam, életveszélyes ott átkelni. Van e mód arra, hogy megoldás szülessen, épülnek e járdák és esetleg másik aluljáró, vagy betonszigetek a sínek között, hogy könnyebb és biztonságosabb legyen az átkelés? Közeledik a tél, a jég, a csúszós időszak, ezek a problémák még jobban felerősödnek. Válaszát köszönöm! Németh Hilda


alpolg: Tisztelt Németh Hilda! Az Ön által felvetett problémát mi is ismerjük. A múlt hónapban járt nálunk a MÁV képviselője, ahol a fénysorompóknál levő gyalogosátkelők kiépítéséről is beszélgettünk. Várjuk a MÁV válaszát, hogy miként lehetne akár közösen is, ezt megépíteni. Új aluljáró és sínek közötti szigetek kiépítése nem szerepel sem a MÁV, sem az Ön kormányzat tervei között. Viszont megnézetjük az aluljáró lépcsőzetének átalakítását.

*





2010. augusztus 7., szombat

Levél az online fogadóóra tartalmának cenzúrázása okán

Tisztel Polgármester úr!

2010. augusztus 2.-án Ócsa város hivatalos honlapján Bukodi Károly alpolgármester úr online fogadóórát tartott, ami rendben lezajlott.

A fogadóóra végén a feltett kérdések és a válaszok a tartalom archívumában meg is jelentek és visszatekinthetők, olvashatók voltak. Azonban kis idő elteltével valaki a tartalmat megváltoztatta, abból kérdéseket, felvetéseket vett ki és tüntetett el, ami által a fogadóórán leírtak, ott elhangzottak megváltoztak, több hozzászólás ettől fogva megtekinthetetlenné és visszaolvashatatlanná vált. Ez több mint 20 megválaszolatlan felvetést, kérdést érintett és nem tudni hány hozzászóló egyéb tartalmat, jegyzést.

Felidézve a korábbi történéseket, mintha egyszer egy hasonlatos eset történt volna már a honlapon akkor még üzemelő fórum vonatkozásában. Akkor is valaki cenzúrázta, törölte, töröltette a tartalmat. Most nem tudom, hogy mi és hogyan történt, de sérelmezem az online fogadóóra ebbéli megváltoztatását, az ott leírtak törlését, különösen azért, mert egyszer már archiváltan látható olvasható volt, és különösen azért, mert semmi vállalhatatlan, vagy obszcén tartalommal nem bírt. A változás, a törlés okán az fogadóóra összképe változott meg. A törölt tartalomban levő felvetések, kérdések fontos és mások számára is érdekes információkkal bírtak, amik válasz nélkül is közérdeklődésre tartanak igényt.

Ezért kérem a Polgármester urat, hogy a fogadóóra tartalmát illetően tájékoztatni szíveskedjen hogy hogy a törölt tartalom visszaállítható-e illetve, hogy mi történt, mi indokolja azt a manuális beavatkozást, aminek okán Ócsa város honlapján tartalmi változással járó cenzúrázás, törlés történt.

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.

2010. augusztus 6., péntek

Levél a Computerfutár részére

Tisztelt Cím !

Ócsa város hivatalos honlapjának üzemeltetője, a Computerfutár. A Computerfutár közreműködésével és technikai támogatásával lehet a nevezett honlapon az alpolgármester havi online fogadóóráját megtartani.

A legutóbbi, 2010 08. 02.-i fogadóóra technikailag és a gyakorlatban is rendben lebonyolódott, azzal szemben kifogás nem merült fel. A fogadóóra végén szintén rendben és a szokásoknak megfelelően megjelent a meg nem válaszolt kérdések sora.

Azonban kis idő elteltével valaki a fogadóóra tartalmát,megjelenését cenzúrázta, megváltoztatta, illetve részben törölte.

Ezt nehezményezem és panaszolom, különös tekintettel arra, hogy hasonló tartalom változás már történt korábban a fórumot és a honlap megjelenését illetően. Akkor Dönti Károly közbenjárására került vissza a tartalom.

Most ismét hasonló eset történt. Ezt a mostani tartalomváltoztatással járó cenzúrát, törlést és megváltoztatást sérelmesnek érzem, hiszen a kitörölt felvetésekben, a kérdésekben jelentős olyan információ volt fellehető, melyek válasz nélkül is értékes tartalommal bírtak. Ezek eltüntetése, kitörlése és a tartalomból való kiollózása nem csak hogy nem demokratikus, de még a szabad vélemény és információ áramlást is befolyásoló, megtévesztő, zavart keltő dolog. Ez a törlés megváltoztatja a fogadóóra hangulatát, összképét és hatással bír annak feltérképezéséére is, hogy a kérdező lakosság, a leendő választópolgár milyen érdeklődéssel és információval bír a város és annak vezetője irányában.

Ezért kimondottan sérelmezem, és panaszolom, hogy egy élő kapcsolatos, írásos kérdez-felelek fórumból úgy távolítsanak el tartalmat, hogy az később ellenőrizhetetlenül, visszaolvashatatlanul eltűnjön. Ez az eltűnés, mint cenzúra, és törlés több mint 20 hozzászólást és több kérdezőt érintett.

Ezért kiemelten kérem, hogy a törölt tartalmat visszaállítani szíveskedjenek

Kérem megindokolni panaszom tárgyában foglat fogadóóra tartalmának megváltoztatását miért eszközölték?

Kérem annak indoklását, hogy az egyszer már megjelent tartalmat ki és miért cenzúrázta e-ként, illetve törölte avagy törhette, netán töröltette azt?

2010. augusztus 5., csütörtök

Önkormányzatiság és ami mögötte van

Én nagyon szeretném, ha megtisztulna a helyi közélet, és benne az önkormányzatiság. Önkormányzatiság alatt a személyeket és a hozzáállást értem.

Szeretném ha az egyéni, és az anyagi érdekeken túl már végre valaki a közösségben, városban, és fejlődésben gondolkodna.

Elegem van az olyan hintalegényekből, akik fölényeskednek a választóikkal szemben, miközben hazudoznak, önmagukat futtatják és csak demonstratív látszat dolgokat tesznek a ciklusok közt.

Elegem van azt hallani, hogy nem volt lehetőség javítani az utakon, hogy nincs pénz kátyúzásra, mert rossz a gazdálkodás, és elbaltázott projektekbe fogtak csak bele. (De majd bezzeg ezután.)

Hazudik az alpolgármester, amikor azt állítja, nem volt más pályázati lehetősége a városnak, mint a pár száz méteres díszburkolat a Bajcsyn. Ezt már írtam, megválaszoltam. A reagálással máig adós. Mélyen hallgat is e felől. Reméli elsiklik felette mindenki.

Közben még megtalálható az a lakossági panasz, ahol már 2008-ban kérte, kifogásolta a lakosság, hogy a vasúi átjárokhoz és azon keresztűl nincs járda, hogy mindez mennyire balesetveszélyes. Azóta erről többször volt polémia. A Károlyok uralta városvezetés azonban ezzel nem foglalkozott, ezért nem tett semmit. Pedig volt lehetőség pályázatra és lett volna alkalom az elmúlt években arra a területre járdát, kerékpár utat létesíteni.

Hibás gondolatnak tartom, hogy a Vasútállomás, Falu Tamás utcát kiveszik a városközpont elgondolásból, azt a részt hagyják elsorvadni.

Hibás elképzelésnek tartom, hogy a városmagnak csak a Bajcsy Zsilinszky utca Önkormányzat, Egészségház közti területet tartják és fejlesztik, míg ennek a résznek a megközelítése mind gyalogosan, mind kerékpáron, és gépjárművel is csak kátyúkkal terhelt fejletlen részeken keresztül lehetséges.

Mindez hibás, elcsökevényesedett gondolat, rossz hozzáállás. Ezért kell és szükségeltetik a megújulás, a megtisztulás, a frissítés az önkormányzatiság szintjén. Én ebben látom a jövőt.

2010. augusztus 4., szerda

Szegény Ócsa

Tisztelt Péter!

Örülök, hogy írtál, mert így látom, hogy figyelemmel kíséred, kisérted a fogadóórát.

Azt persze nem tudom, hogy ezt élőben, vagy utólag tetted-e? A lényeg nem is ez, hanem az, amikor vége lett az online kapcsolatnak.

Ugyanis akkor ott, a frissítést követően azonnal megjelentek a megválaszolatlan kérdések. Ez kb 25-27 db volt. Igaz, volt benne ismétlés is az egyik új kérdező részéről, de nagyon fontos felvetések, információk voltak ezekben. Olyannyira, hogy még kínos is volt az alpolgármesternek, mert ott volt az is, ami szembesítette azon állításával, miszerint nem volt lehetőség másra pályázni. Ezen túl sok egyéb hasznos felvetés és kérdés volt még ott olvasható, hosszú sorban.

A lényeg azonban az, hogy másnap, vagyis mára virradóra az online fogadóóra tartalmát valaki cenzúrázta és a megválaszolatlan kérdéseket törölte. Érdemes visszanézni, mára egy sincs. Mind eltűnt, törölve lett. Ezzel a törléssel cenzúrázták is egyben az online fogadóórát. El tudom képzelni, hogy Bukodi Károly alpolgármester felhívja a honlapot kezelőt és felszólítja, utasítja a tartalom megváltoztatására, vagyis a törlésre. Emlékezzünk vissza, volt ehhez hasonló már a város honlapját illetően, amikor a fórum okán jártak el hasonlatosan. Akkor a polgármester közbenjárására került vissza a valós tartalom vagyis a fórum és az összes hozzászólás. Most erre kevés esélyt látok, mert az alpolgármesteri nyegleség, miszerint ez az Ő fogadóórája és hagy szabályozza már Ő maga, hogy ott mi jelenjen meg és hogy mire válaszol. Tehát eszébe sem jut, hogy közszolgálatot tesz és a városért, a szavazókért lenne. Ő tehát nem mást, csak az önmaga (önös) érdekeit tekinti és szolgálja.

Most ezáltal az archívum és Bukodi Károly azt a látszatot kelti, azt a képet ábrázolja, mintha az összes kérdésre választ adott volna, probléma nincs és több felvetés nem is hangzott el, nem érkezett, így megválaszolatlan sincs. Ez azonban nem igaz. Sőt ellenérzést ellenszenvet vált ki, mert ismét a szőnyeg alá söpri az alpolgármesterünk a szemetet, miközben csorbítja a szólásszabadságot, a demokráciát, és megtéveszti a választóit. Ez méltatlan, alantas dolog, miközben önmagát hitelteleníti el. És most Ő a város második embere. És még ez az ember az, aki előrébb szeretne lépni. Bátorsága, szemérmetlensége a kitűnt dolgai alapján van. Csak az a kérdés, hogy jó-e ez Ócsának? Mi hasznát veszi mindebből Ócsa, ha figyelembe vesszük, hogy ezidáig sem volt vele őszinte és ügybuzgó. Ezért nem törekedett a pályázatok kibővítésére, ezért nem jutott járda, vasúti átjáró, ezért nincs kátyúzás és még sorolhatnám. Ezért és ennek okán a lemaradás, az elmaradás. Ezért mondom, - szegény Ócsa.

Én nem tudom, hogy ez az alpolgármesteri viselkedés, cselekvés, a cenzúra, a törlés mennyire elfogadható és mennyire passzol a korábbi fórum megszüntetésére.

Azt sem tudom, hogy ilyen hozzáállással, és ezzel a feltárt mentalitással lehet- e választásokon a tisztászívűen, rezdületlen arccal rajhoz állni a polgármesteri cím elnyeréséért, vagy sem?

Ha igen, ha lehet, ha van képe ehhez, és ráadásul ez az ember netán nyer is, akkor mondom én, hogy szegény Ócsa városa, szegény helybéliek.

Isten óvjad Ócsát!

2010. augusztus 2., hétfő

Fogadás és tanácstalanság

Ócsán a hivatalos honlapon felszámolt fórum óta gyakorlatilag nincs hivatalos és nyilvános megszólalási, észrevételezési lehetősége a helyi választóknak. A fórum beszüntetését követően, - aminek élharcosa Bukodi Károly alpolgármester volt, - csupán az általa kirakatként, (amolyan látszat demokráciaként fenntartott) havi egyszeri online fogadóóra szűk és behatárolt ideje maradt, mint megszólalási eshetőség. Ez a havi történés ma esett.

Ennek ismeretében azonban elszomorít az e-havi alpolgármesteri fogadóóra, és történése, mert az alpolgármester ezt nem hogy a feltett kérdéseket nem képes megválaszolni, de ezt a rövid idejű történést sem képes korrektül levezetni. Még arra sem tud hatni,, hogy mindezt az időt kellő önuralommal kezelje. Kiolvasható ez a fórum archívumból, a válaszok hangneméből. Érződik, látszik , hogy szeretett alpolgármesterünk nincs hozzászokva azokhoz a kérdésekhez, melyek előjönnek, felmerülnek. Megváltozott a helyzet, megváltoztak a körülmények. Mindezt a problémát, nem hogy a nyilvánosság előtt, de még önmagában, sem tudja feldolgozni. Meglepve, értetlenül áll a tények előtt, s olvasva érződik bizonytalansága, tanácstalansága, és felkészületlensége, ami hol dühbe, hol arroganciába hullámzik. Ezt bizonyítja a múlt havi válaszában foglalt provokatív minősítés, az alkalmazott jelző, valamint az online óra idő előtti bezárása, ami egy megfutamodás, kimenekülés volt a részéről. De az e havi fogadóórán is ott hagyta azokat a felvetéseket, amik rátapintottak a lényegre. Ezek mind reménytelenül kellemetlenül érintették. Szar ügy is szembesülni a visszatérő gondolattal, mely szerint a lakossági fórum megszüntetését a választópolgárok nem nyelik be. Szar ügy, az is, hogy az önkormányzati villongásnak tartott díszburkolat drága árát, a koncepció átgondolatlanságát a helyiek máig nehezen viselik, főleg úgy, hogy ennek okán mást sem hallani, csak hogy másra nincs pénz. Ezt még azzal az arcátlan hazugsággal nehezíteni, hogy csak erre lehetett pályázni, már izzóvá teszi az emberekben az amúgy parázsló indulatot. Nehezen nyelik be ezt azok, akiknek ennek okán nem jut máshova gyalogjárda, vagy vízelvezetés, vagy azok, akik emiatt szorulnak le a beton útról, s kénytelenek a hóban, vagy a sárban a városi közlekedéshez, vagy az orvoshoz, netán a boltba eljutni. Ez persze csak itt, az online feltett kérdések formájában zavarják az alpolgármestert, mert egyébként amikor erre tette le szavát, akkor nem így volt vele. Ez az ellentmondás, mint kettősség torz arroganciát vált ki belőle, s talán még úgy is érzi, hogy a sok hálátlan köznép, most rajta hegyezi a vasvillát, miközben Ő a jóságos és mindenre kész ember szerepében tetszelegve írogatná a frankót Elvégre ezért és erre vajazott a havi online egy óra. Azonban a szocik által szellentett tavaszi illatfelhő, és lágy kenyér ideje lejárt. A narancsbőrbebújó város eladósodva, pénz nélkül, járda nélkül kátyús utakkal állja vajon a telet, a zord időt? A csapadék megértő lesz, kihagyja a nem pályázott részeket? Nincs egyetlen főutunk, mely végig járdázott lenne. Nincs egyetlen vasúti átkelőnk, ahol biztonságos gyalogjárda, vagy kerékpárút vezetne át. Nincs rendezve a vasútállomás környéke, nem is kap központi szerepet az önkormányzati elgondolásban. Csak a hivatal, és az előtte lévő pár méter a lényeg. Az számít, meg a látszat. A külcsín. A város többi része, meg a szélei a kutyát sem érdekli, nem hogy egy Károlyt. Az Egészségházon túl a Bajcsyn mintha már nem is lenne élet. Legalábbis száraz lábbal esőben nem lehet járdán menve megközelíteni a városból kimenő utolsó fedetlen buszmegállót. Most csak a parlagfű virágzik, de az nagyon. A vasút és a Kölcsey utca közti rész a senki földje. Azzal sem foglalkozik az önkormányzatiság. Ott aztán csak a taposvány vezet át a síneken a Damjanich utca felé. A két szélén a hivatalos átjárókra sem futotta még. Átérve, azonban ott sem sokkal jobb a helyzet, mert nem szűnik a megpróbáltatás. Ott sem mindjárt járdás a helyzet. A piac felé is csak később sikerül járdaszakaszt lelni. Erre a részre, mint a városmagra, igazán lehetett volna pénzt fordítani. Nem tették, s nem is gondoltak rá. Pedig az Új Magyarország fejlesztési terv adott erre lehetőséget. Mások éltek is ezzel. Ócsa nem. Ócsa előkelőségeinek e helyibe díszburkolatra fájt a foga ez volt számukra a fontos. Ezért nem tud az alpolgármester a feltett kérdésekre érdembe válaszolni. Ezért hiába a fogadóóra-beli kérdésfeltevés-, és fogadás. Ezért a tanácstalanság és az alpolgármesteri elbizonytalanodás, a tanácstalanság.

Már csak az a kérdés, hogy mindezt mire és mennyire lesz elég, az eljövendőt illetően.
Ha a bizalom megrendűl és a szavazó is el tanácstalanodik, netán az alpolgármestert is eltanácsolják, akkor lesz csak érezhető az a mentalitás, amit ma sugároz felénk ez a fogadni-való jóember.
*

2010. augusztus 1., vasárnap

Online fogadó-óra

2010. augusztus 2.-án, hétfőn 17.30-18.30-ig internetes fogadóóra lesz az alpolgármester jóvoltából Ócsa város hivatalos honlapján.


Kérem az érdeklődőket, hogy minél több, a lakosság sorsát, városunkat, a közéletet, fejlődésünket, netán fejletlenségünket érintő kérdést tegyenek fel.