Legfrissebb információk szerint további késlekedést szenved az Alsópakonyra tervezett lakótelep.
A tavalyi sebbel-lobbal beharangozottakkal szemben még semmi változás nem történt Alsópakony térségében. A régi telepen élők is tovább tengetik mindennapjaikat Ócsa melletti elhanyagolt környezetükben. Pedig közigazgatásilag a kisvároshoz tartoznak. Mégis magukra maradnak. A tavalyi felbuzdulást ismét a lehangoltság váltotta. Ezzel némi iróniával kijelenthetjük, hogy visszaállt a megszokott régi rend.
Pedig Horváth Tamás a megbízott városi projektben eljáró alpolgármester mindig azt hangoztatja, hogy a folyamat nem akadt meg. Állítólag az átmenősítéssel nem boldogulnak egyesek. Az egyszerű ember meg csak néz ki a fejéből, hogy mi tart eddig ebben a folyamatban, ha a tulajdonos és a hatalmat gyakorló is egy-ugyanazt akarja. Miért nem halad akkor a folyamat?
Elfogadható magyarázat nem létezik. Azt mondják, elhúzódik a papírmunka. Az átminősítés az oka. Bürokrácia.
A korábban meghatározottakat ismét módosítva, az idei március helyett immár legkorábban már csak a nyáron készülhet el az első 80 ház Alsópakony térségében. Ez közel egy éves csúszást jelent. Ez az idei hír.
Ócsától az autópálya túloldalára eső Alsópakonyra tervezett szociális negyedben, a tavalyi kormánydöntés szerint a bukott devizahiteleseket fogadná be úgy, hogy az infrastruktúrát Ócsa városa biztosítja. Erről megállapodás is született a város és a kormány nevében eljáró Belügyminisztérium között. Azonban az építkezés- és átadás eredeti határidejét azért módosították ismét, mert állítólag elhúzódott a termőföld átminősítése.
A napokban viszont közbeszerzés nélkül, meghívásos pályázaton, a nyilvánosság szinte teljes kizárásával választotta ki a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. cége, a BMSK Beruházási Zrt. az épületek tervezőjét, mondván, a tervezési feladatok költsége nem éri el a 25 millió forintos értékhatárt. A nyertes a Zsigmond László veresegyházi főépítész résztulajdonában lévő Kvadrum Építész Kft. – a Makovecz Imre nevéhez köthető Makona Egyesülés tagja – az organikus építészetet képviselő (akár az ócsai főépítész, Horváth Zoltán aki szintén hasonlatos és általa is alkalmazott) stílusban tervezi a házakat. (Az erre kiírt ötletpályázat bírálóbizottságának Horváth Tamás alpolgármester, és Horváth Zoltán építészmérnök is tagja volt.)
Az organikus építészet a természetes és a szerves anyagok alkalmazásával - nálunk többnyire a faszerkezetek előtérbe helyezésével és kiemelésével - valósítja meg a elképzeléseit. Az önmagában tetszetős építményeket azonban a szakma sokszor nem alaptalan kritikával illeti, a belső kihasználtság és partikunok okán. Egyesek szerint pedig az esztétika áldozatává válik a funkcionalitás.
Az ócsai tornaterem is inkább hasonlít hangverseny teremre, mintsem egy iskola tornai foglalkozásokra alkalmas termére. A kispályás labdajátékokhoz nem megfelelő sem kialakításban, sem méretében. A kapuk mögött húzódó falon a lambéria már többször megsérült egy-egy erősebb focirúgástól. Ráadásul zajos, dübörgő. Éppen ezért kellett a labdafogó háló is, valamint azért, hogy tovább ne sérüljön a kialakítás a kiszűrődő hangok miatt megszűnjön a szomszédos panaszáradat. Ez a kialakítás mindenképpen a funkcionalitás rovására ment, hiába tetszetős esztétikailag a létesítmény. De ugyanez a helyzet az Egészségházzal is. Erről is vannak tapasztalatok.
Ráadásul ez az építészeti eljárás nem az olcsóságáról ismert.
Alsópakony vonatkozásában már eddig is számos elképzelés, variáció jött képbe, majd visszalépés és a pénzbeli visszafogottság lépett elő. A korábbi önellátóságot, az önfenntartást is beáldozták már az előkészítések és a tervezések folyamán. Az olcsóság és az organikus építészeti elképzelés került most előtérbe, aminek minta faluja talán Devecser és Kolontár lehet. Ebből merítve gondolhatják most úgy, hogy ez a modell Ócsa szomszédságában is működni fog. Alsópakony azonban eltér attól a szerkezettől, mert soha nem volt önálló. Máig kiépítetlen, elhanyagolt, tanyasias. Nincs mögöttes tartalom, mint ahogy az iszapkatasztrófa helyszínén volt, s maradt. Itt ez eddig sem volt, és az első ütem után sem épül ki. Így hosszú évekig, évtizedekig nem lesz önálló, nem válik önellátó faluvá a telep. Ennek lehetőségét az Ócsához kötésével már meghatározták. Köldökzsinórral teszik kötötté, és függővé Alsópakonyt. Ráadásul a jelenlegi helyzetet tekintve kizárt, hogy a teljes valóságában és ütemezésében kiépül a telep, akár mint falu. Nem is lesz megtartó ereje.
Papp László (74) szeretné megélni, hogy vezetékes víz is "érkezik" az új lakókkal |
Félelmeim szerint ez csupán egy 80 lakásos, idővel magára hagyott torzó lesz, ami úgy marad Ócsa nyakán, mint a gondviselők által elfeledett idős hölgy a szociális gondozóban. Annak minden felelősségével, terhével és nyűgével, természetesen pénz nélkül. Ráadásul a városvezetés a Tanyafejlesztési programra leadott pályázatát visszavonta. Így nem hogy az ívőzellátás biztonságát, a vízügyi önállóságot, de még egy nyamvadt traktor sem tudnak a jelenleg is ott élőknek biztosítani.
Az alsópakonyi Szabó család , akik a tervezett lakópark megépítésétől boltot, tömegközlekedést és közműveket remélnek. (MTI Fotó: Szigetváry Zsolt) |
A mostani újabb elképzelésben a Belügyminisztérium által menedzselt beruházáson közmunkásokat is foglalkoztatnak majd. A tudósítók szerint az ócsai önkormányzat már elkezdte a toborzást.
Erről azonban itt helyben még nem hallottunk. A város hivatalos honlapján erről nincs híradás. Csupán annyit tudni, hogy a közmunkások foglalkoztatása Ócsa városában is gondokkal terhelt. Erről a polgármester a Belügyminisztériumnak korában írt átiratában szólt. Ott 50 főben határozta meg a közmunkaprogramban részvevő munkások számát. A helyi ember (és az alsópakonyi) ebből nem sokat tapasztal.
Ez esetben is majd az idő hozza csak meg a látható változást. Addig nem marad más számunkra, mint a rendszeres tudósítás a híradás. Legyen az akár a mozdulatlanság, vagy haladás.
*
organikus = orangenikus
VálaszTörlés