Ilyen város nincs még egy! Itt minden máshogy történik, és általában az is rosszul. Ha egyszer lesz itt vezetőváltás, ez a blog lesz a vádirat. (De kisvárosunkat mi így is szeretjük ... - Ámbár, megvan a saját véleményünk.)
Magyarországon a két egymást követő ünnephez kötődő szokások széles körben élnek a nem katolikusok között is. Ünneplése sok keresztény országban elterjedt a protestánsok közt is és ünneplik az anglikánok is. Az ortodox kereszténység naptárában több halottak napja is szerepel.
Az ünnep már az ókoriRómában is létezett feralia néven. A katolikus egyházban először 998-ban ünnepelték. Szent Odilóclunyibencésapát kezdeményezése volt, hogy a mindenszentek napja után, amely az üdvözült lelkekre emlékezik, emlékezzenek meg valamennyi elhunyt hívőről is. Az ünnep a 11. században terjedt el széles körben a clunyi bencések hatására, a 14. században vált hivatalossá.
Az ünnepet azért látták szükségesnek, mert a katolikus gondolkodás szerint a kisebb bűnökért a lélek a purgatóriumban bűnhődik és üdvözülését meggyorsíthatja ha az élők könyörögnek érte. Ekklesziológiailag a küzdő egyház(ecclesia militans) megemlékezése a tisztítótűzben időző lelkekre, a szenvedő egyházra(ecclesia patiens).
A halottak napján gyakran mondott imádság a Halottak olvasója, amely öt tizedből áll, Jézus öt sebének emlékezetére.
Balogh László plébániai kormányzó ezt így összegzi:
“November 1. Mindenszentek ünnepe először minden vértanú ünnepe volt. A történelem folyamán többször változott az ünneplés időpontja, végül a VII. században a római Pantheon (pan – theosz, minden – isten) tiszteletére épült pogány templom (az egyetlen megmaradt pogány templom) felszenteléséhez kapcsolódik az ünnep kialakulása.
November 2. A Halottak napját Szent Odo cluny-i apát rendelte el és lassan az egész egyház átvette. Az egyház nemcsak földi közösség, hanem földöntúli: tagjai a szentek, akik célba értek, Isten dicsőségét szemlélik (dicsőséges egyház), a holtak, akik a tisztítóhelyen készülnek az örök dicsőség állapotára (szenvedő egyház), és a földön élő emberek (küzdő egyház.). Ezt a három egyház részt az imádság köti össze. Mi a halottakért imádkozunk (pl. szentmisében, de Halottak napján a temetőben is, és Halottak estéjén külön szertartásban), a szentek pedig közbenjárnak értünk.
Mindenszentek nemcsak az egyház által szentté avatottak összessége, hanem minden ismert és ismeretlen, aki megélte Krisztus tanítását és üdvözült.
November 15. Babenbergi Szent Lipót (1075 – 1136.) alsó ausztriai őrgróf, ünnepe, templomunk védőszentje. 18 gyermeke született, kolostorokat, templomokat épített, támogatott (pl. Melk).
Császárrá akarták választani, de elhárította. Ausztria védőszentje. Magyarországon három templomot építettek az ő tiszteletére, és róla kapta nevét Lipótváros Budapesten.
1970-es évek óta Árpád – házi Szent Erzsébet is templomunk védőszentje. Ünnepe: november 19.”
Ti, akik csillagok útján jártok, szerető szívvel emlékezem rátok.
Szeretném felhívni a tisztelt olvasók figyelmét az alábbi napirendi pontokra.
Napirend: 1.) Összeférhetetlenség miatti bizottsági tagság módosítása Ea: polgármester 2.) Külsős bizottsági tagok megválasztása Ea: polgármester 3.) Tájékoztató a képviselő-testület 2010. évi hátralévő munkatervéről Ea: jegyző 4.) Újhartyán Településrendezési Terv módosításáról tájékoztató Ea: jegyző 5.) Adórendelet felülvizsgálata Ea: jegyző 6.) Folyamatban lévő beruházásokról beszámoló Ea: polgármester 7.) Ügyvédi beszámoló a folyamatban lévő jogi ügyekről Ea: polgármester 8.) Közterület foglalási rendelet felülvizsgálata Ea: polgármester 9.) Újság létrehozása, honlap felújítás Ea: polgármester 10.) Ipari park pályázati támogatásokról beszámoló Ea: Szakács József ügyvezető 11.) Közbeszerzési Bíráló Bizottság kijelölése Ea: polgármester 12.) Egyebek - egyes önkormányzati szerződések megvitatása - vagyonnyilatkozatok leadása - építéshatósággal kapcsolatos döntések előkészítése - beruházás önerő megvitatása
Beszámoló a két ülés között végzett munkáról valamint a lejárt határidejű határozatokról.
*
Aki városunk hivatalának hirdetményei közt, vagy ütemtervében, tervezetében lát valami hasonlót, kérem értesítsen. Mert akkor talán elkezdődik itt is a városért folyó önkormányzati tevékenység. (Újhartyán november 4.-n tárgyalja a fentieket. Nálunk szó sincs hasonlóról.) *
Alig egy hónap telik el, és Bugyi község újabb támogatást és ezzel együtt természetesen pénzt zsákol be magának. Pontosabban az ottaniak számára. Ráadásul nem is keveset. Most majdnem közel tíz milliót kaszáltak. (Nálunk meg a helyi hírmondóra sem futja.)
Bugyi Nagyközség Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretén belül „Komplex egészségfejlesztési akció Bugyi Nagyközségben a település oktatási és kulturális intézményeinek bevonásával” címmel. A pályázatot a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség támogatásra alkalmasnak minősítette.
Mondhatom, ez az egészséges fejlődés.
Somogyi Béla polgármester folyamatos, kitartó és egyenletes munkássága során Bugyi település mint már írtuk, kirívóan magas teljesítményt nyújt a fejlődés terén. Míg nálunk a semmittevés, a siránkozás és léhaság az úr, addig ott panaszmentes a folyamat. Az ottani önkormányzat a helyén van, az érintettek teszik a dolgukat és folyamatosan pályáznak. Nem is akárhogyan és akármire. Ők tudják a leckét. Rendre olyan pályamunkákat nyernek, melyeket teljes mértékben támogatnak. Így a nagyközségnek ismét egyetlen fillérjébe sem kerül a fejlődés.
A TÁMOP-6.1.2/A-09/1-KMR-2010-0147 számú projekt megvalósításának költsége 100%-os támogatási intenzitás mellett 9.807.292,- Ft.
Egy éven keresztül 2010. október és 2011. szeptember között különféle programok és rendezvények keretén belül a településen lévő közoktatási és kulturális intézményekkel együttműködve kívánjuk a helyi lakosság valamennyi korcsoportját bevonni az egészséges életmód kialakításának folyamatába.
Én nem is értem, hogy Somogyi Béla miért nem Ócsa polgármestere? Ránk férne. Megérdemelnénk. Nem is értem, hogy a helyi értelmiségi kör miért nem kéri, vagy kérte fel a feladat vállalására? Amúgy is helyi lakos. Miért ne a saját kisvárosát gyarapítaná hozzáértésével? A Mádencia Egyesület, a Civil Egyeztető Fórum, vagy más társulat összefogásával miért nem lehetett egy ilyen embert megnyerni a városnak? Miért nem merült ez még fel senkiben? Hiszen annyira világos és tiszta volt a képlet. Szinte borítékolható volt, hogy nálunk Bukodi Károly fogja nyerni a választásokat. Tudott volt az is, hogy alpolgármesterként már kivette az irányítást a volt városvezető, Dönti Károly kezéből. Tudvalevő volt, hogy hatalomra tör, és az is, hogy alkalmatlan és képtelen a város dolgainak rendezésére. Dönti Károly az utóbbi években semmi érdemit nem hajtott végre. Elképzeléseit átszabta a Bukodi-féle testület. Nem maradt más csak az adósságállomány, amit mára szinte képtelenség ezzel a szellemi tőkével kezelni. Ócsának megújulásra, vérfirssítésre lett volna szüksége. Én egyetlen jelöltben láttam a kitörési lehetőset, de a földhözragadt választói akarat és a megosztottság a matematikai esélyest hozta. Ezzel azonban nem megyünk semmire. Látható volt, hogy már a választások előtt közel fél évvel leállt az önkormányzati munka. Míg más települések ekkor is még dolgoztak, pályázatokat készítettek elő és adtak be, addig Ócsa városvezetése semmit nem tett a boldogulásért. Most is tapasztalható ez az irányvonal. Más helyeken már javában folyik a munka, dolgoznak a projekteken, alakítják a jövőt. Itt Ócsán a választott polgármester csak látszat intézkedéseket tesz. Érdemi munkát nem végez. Ha csak azt nem vesszük annak, hogy a maga és az alpolgármesterének juttatásait, meg a képviselők számítástechnikai eszközeit kirendezte. Ezen kívül azonban semmi. Sem a közlekedés, sem az úthálózat, sem pedig az alapvető dolgok nem kerülnek terítékre. Szóval kár is sorolni. Látható és várható volt ez a folyamat. Én ekkor mindig ledöbbenve állok a helyi értelmiség előtt és kérdem, miért nem gondoltak előre? Szégyen és gyalázat.
Mi lesz velünk így négy év múlva? Marad a földbe vájt buszmegálló a Bolyai előtt? Vagy a kiépítetlen vasúti átjáró, az örökkön késő vonatokkal? Vagy a gödröket kerülgető ritka buszjárat? Netán a kátyú-fesztivál a perspektíva? Mire viszi akkor Bugyi és mire Ócsa? Mit érnek ott a vezetéssel és mit érünk mi itt a Bukodival? Mire volt jó ez a képtelen választás? Nekünk miért nincs, vagy nem jut egy jobb ember? Miért lehetetlen számunkra Somogyi Béla polgármesteri karaktere, aktivitása és akarása? Miért kell minden szart benyelni, a vert helyzetet elfogadni? A beletörődés legalább annyira kártékony, mint a hibás döntés. Miért a kishitűség és az eltűrés? Miért nem hiszük el, hogy számunkra is van más út? Hogy van alternatíva és fejlődési lehetőség. Miért nem hisszük, hogy lehet ezt jobban is végezni? Akkor meg miért fogadjuk el ezt a tetszhalott állapotot? Nekünk nem jár e rendezett környezet, a sármentes járda, a sima közút, vagy esetleg a biztonságosabb kerékpársáv? A hézagmentes közvilágítás, több szelektív hulladékgyűjtő és gyorsabb, szélesebb városi közlekedés? Olyan nagy elvárás ez ma akkor, amikor a környék falvaiban már szinte nem gond ez. Miért csak nekünk kell ezzel az elmaradottsággal küzdenünk? Város létünkre! Mi miért nem pályázunk? Miért nem dolgoznak a pályamunkákon az önkormányzatban? Miért fizetünk akkor annyi adót, ha semmit nem kapunk cserébe? És miért nem ösztökéljük a gyenge polgármestert a választott képviselők által, ha már ilyen potenciáltalan? Vegyük rá Bukodi Károlyt a közért folyó munkára. Vagy küldjük közmunkára. Vegyük rá arra, hogy vegyen példát Bugyi község fejlesztéseiből, hogy kérjen segítséget, tanácsot a minket leköröző helyek sikeres polgármesteritől, ha nem tudja a dolgát és nem hozza azt a formát amit a többiek.
Nehogy már egy suta polgármesternek nevezett fickó okán szívjon a város évekig
Október utolsó napján a halattak napjának közelgő előestéjén ki ne emlékezne elhunytairól. Ócsa városa 10 éve vesztette el tehetséges, szorgalmas és jobb sorsa érdemes honfiját, szeretett polgármesterét Buza Attila-t. A fiatal politikus a Fidesz országgyűlési képviselője és Ócsa nagyközség polgármestere volt. Helyi lakos. Feleségével és két fiával élte a település életét. Ezt az életet törte derékba a máig vitatott baleset.
A képviselő gépkocsijával - eddig nem tisztázott okok miatt - hajtott le az úttestről az Alsónémediből Ócsa felé vezető 50-es főúton.
Buza Attila az 1998-as országgyűlési választásokon a Pest megyei 14-es számú választókerületben (Dabas) szerzett mandátumot. Megválasztásától az Országgyűlés Önkormányzati és Rendészeti Bizottságának alelnökeként tevékenykedett. A Fidesz Országos Választmánya 1999 nyarán a testület alelnökévé választotta. Buza Attila 1987-ben szerzett diplomát az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. A Dabasi Bíróságon, majd a Pest megyei Bíróságon dolgozott.
A 37 éves politikus a Fidesz önkormányzati kabinetjét vezette, és 1990 óta volt Ócsa polgármestere.A Fidesz helyi szervezetét 1993-ban alapította közösen Szűcs Lajossal.
Emlékére nevéről elnevezett Buza Attila díjat, Szájer József alapította. A díjat évente a Fidesz önkormányzati kabinetje javaslatára adja át az országgyűlési frakció.
A Fidesz-frakció saját halottjának tekintve búcsúztatta a városunk emberét.
Az Antall-kormány1990. október 25-én, csütörtökön benzináremelést jelentett be. Az áremelést az Öbölháború miatti olajár-növekedés és a szovjet olajszállítás akadozása okozta. A kormány ezzel az intézkedéssel próbálta elrettenteni az embereket a nagymértékű felvásárlástól, mivel az országnak csak 3-4 napra volt elég olajtartaléka. A kormány képtelen volt kezelni a válságot: a kórházban lévő miniszterelnököt Horváth Balázs belügyminiszter helyettesítette.
A taxisok kivonultak a Országház elé és kérték, hogy vonják vissza a döntést, mert így a megélhetésük kerül veszélybe. Siklós Csaba közlekedési miniszter azonban elutasította a követelésüket, mondván, nincs erre mód, az ország kényszerhelyzetben van. Erre a taxisok az utcára vonultak, és az ország több pontján megbénították a forgalmat.
Elkezdődött a taxisblokád.
Ekkor bukott el a demokrácia. Innentől hosszú évekre meghatározták Magyarország jövőjét. Az eseményt azonnal felkarolta az MSZP és az SZDSZ. Kihasználva gyenge ország betegséggel küzdő miniszterelnökét, amolyan szocialista hazaárulással álltak ki a jogsértő fuvarozókért. Így kovácsolva politikai erőt önmaguknak. Az Antall-kormány gyakorlatilag ekkor bukott el. A média a liberálisok ráhatása alatt kormányellenes hangulatot sugallt. A taxisblokád sikere nagyban köszönhető annak, hogy a baloldali politika ráhajtott az eseményekre és, hogy akkoriban Budapesten több taxis volt, mint New Yorkban. Országosan közel húszezren dolgoztak engedéllyel és legalább ötezren feketén, valamint annak, hogy olyan kommunikációs hálózatuk volt, amivel akkor csak a rendőrség, a mentőszolgálat és a hadsereg rendelkezett.
Az elégedetlenségi mozgalomba bekapcsolódtak a pártok is: az ellenzékben lévő SZDSZ politikusai a barikádokon szónokoltak.
Az Országgyűlés tavaszi ülésszakán Göncz Árpád köztársasági elnök a parlament elé terjesztette a közkegyelem gyakorlásáról szóló törvényjavaslatot. A törvénynek aktualitást adó taxisblokádnak országosan több százezer résztvevője volt, akik a hatályos törvények alapján bűncselekményeket követtek el, mivel a tüntetést nem jelentették be 72 órával annak kezdete előtt, illetve közérdekű üzem működését bénították meg. A közkegyelemről szóló törvény megalkotásával az állam lemondott a felelősségre vonásról.
A taxisok ekkor, és ezzel akkora előjogot kaptak, hogy azt máig nem sikerült normalizálni. A taxisok azóta is fölényeskedő, erőszakos és a jogszabályokra fittyet hányó gyülekezetet képviselik. Még most is megengedhetik maguknak a mindennapi szabálytalanságokat. A tiltott helyen várakozást, a járdán parkolást, vagy a különböző privilégiumokat.
Innentől nyílt dologgá vált, hogy az elkövetkező választásokat a szocialisták fogják nyerni. Az MDF a kormányfő 1993 decemberében bekövetkezett halálával megváltozott, meggyengült. A kormány minden vezető erejét és szerepét elvesztette. Csupán árnyéka volt a korábbinak. A tagság nagy része vissza ment a "pártba". Az MSZMP utódpártba. Hornékhoz.
Az akkor kialakult rendezetlen állapotok nagyrészt ennek a jelenségnek, a szociál-liberalizmus hatalomra törésének köszönhető. A taxisok hozták össze és kovácsolták egybe azt a kártékony politikaii erőt, mely képes volt napjainkig hatalmon maradva a közéletet meghatározni és uralni. (Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere is csak most fejezte be ámokfutását.) A romok, a korrupció, az eladósodás, a törvénysértések és a befejezetlen ügyek a hátrahagyott hozadékok. Az MDF gyakorlatilag megszűnt, az SzDSz szétzüllött, az MSZP összement, de leginkább meghazudtolja, és letagadja magát.
Egyedül a fránya taxisok maradtak ránk, mint a sorsunk megrontói és a rossz emlékek. Ők máig elégedetlenek és békétlenek, még akkor is, ha máig haszonélvezői az akkori történéseknek. Amolyan periférikus részei a társadalomnak. Még akkor is, ha struktúrájuk megváltozott. A beidegződések az előítéletek máig megmaradtak.
A taxisok megélhetés nincs veszélyben. Szakmunkásokat meghaladó keresettel és gépjárműparkkal rendelkeznek. Igazából nincs okuk panaszra. Különböző társaságok uralják a piacot. Szervezetekben működnek ma is. Mégis néha akár egymásnak is nekimennek.
Most például csendben felszámoltatnák Ferihegyet a taxisok. Ugyanis felszámolási eljárást kezdeményezett a Zóna Taxi a Budapest Airport ellen kifizetetlen számlái miatt. A Budapest Airport MTI-hez eljuttatott közleményében kifejtette, hogy a társaság „megütközéssel fogadta a Zóna Taxi újabb bejelentését” ők ugyanis nem tudnak arról, hogy lenne tartozásuk a Zóna Taxi felé. A vállalat szerint a fuvarozók csupán rendezetlen ügyeikről szeretnék elterelni a figyelmet. A két cég viszonya nem harmonikus: a BA október 7-én közölte, hogy felmondta az eddigi megállapodást a Zónával, és új versenypályázatot írt ki a repülőtérről üzemelő taxiszolgáltatás üzemeltetésére.
A taxisok valószínűleg most ezt nehezményezik.
Az üzemanyagár pedig a legkevésbé érdekli már őket és üzleti köreiket. Ez az elmúlt húsz év társadalmi hozadéka.
Ma délután meg nem erősített információk alapján az újonnan alakult képviselő-testület jóvoltából alpolgármesternek választották Horváth Tamást. Korábban ez a képviselő csoport nem adott zöld utat a polgármester ugyanezen jelöltjének. Most azonban összejött neki. Bukodi Károly számára bevált a taktika, és így jött a várt eredmény. Immár szabad a pálya. Most a kampányban beígért beruházásokat, fejlesztéseket, azok beindítását a választási programot semmi sem gátolhatja, hacsak pont önmaga, azaz Bukodi Károly nem.
Szomjazva várjuk hát a rendezést, az ígért fejlődést, a jobb létet. Hajrá Bukodi! Immár minden adott. Előtted a lehetőség. Tied a hatalom. Dolgozz és bizonyíts! *
Ócsa valóban nem az ország közepe, ahogy sokan mások sem. Ócsa csupán a dabasi régió második legnépesebb, mondhatni nagyobb kisvárosa. Fejlettségét, színvonalát tekintve azonban nem mutat ennyire jó képet. Úthálózata korszerűtlen, fejletlen, járdázottsága kritikán aluli. Még a fő utcája sem bír összefüggő járdával. A vasútállomása elhanyagolt, lezüllött, környéke rendezetlen. Talponállók és konténerívók övezik, de a buszváróhoz nem jár eső- és szélvédő beálló. A városon át közlekedő buszoknak alig van kiépített megállója. A városon túl is ismert gimnáziumnál a buszmegálló gyakorlatilag a vízelvezetőben van, ahol vagy azon keresztül, netán átugorva lehet felszállni a járatosra, vagy a busz áll bele a lefolyó gödrébe és esős napokon így vágja telibe az utazni szándékozót, aki a földből kivájt mélyedésben áll, amit megállónak hívnak, és üzemeltetnek. Ócsa kisváros, és nem az ország közepe, mi több mint kilencezren mégis itt élünk. Élnénk. Igaz vannak települések, ahol jóval kevesebben kevesebb a lélek, kisebb pénzből gazdálkodnak, de mégis jobb körülmények, és rendezettebb viszonyok között élnek. Ők sem az ország közepei, de társultak és velünk ellenben fejlődtek az elmúlt évek során. Mi azonban se nem társultunk hozzájuk, se nem fejlődtünk fel hozzájuk. Ők vagy a vezetésük elgondolásuk jobb, korszerűbb és életképesebb a mienknél. Ők jó lóra tettek. Mi nekünk úgy tűnik csak szamárra futotta. Ők párban, társulva haladnak, miközben mi veszteglünk.
Hát, akkor nézzük meg, mit is takar ez, és kik ők valójában.
Az "Ország Közepe" Önkormányzati Társulás 1995 végén jött létre Dabas és a környező települések összefogásával. 2004-ben a társulás átalakulásából jött létre az Ország Közepe Többcélú Kistérségi Társulás. A társulásban jelenleg 10 önkormányzat vesz részt:Dabas, Örkény,Hernád, Inárcs, Kakucs, Pusztavacs, Táborfalva, Tatárszentgyörgy, Újhartyán, Újlengyel.
A kistérségi társulás közigazgatási területén több mint 42.000ember él.
A társulás elsődleges célja Dabas vonzáskörzetére fejlesztési stratégiák és programok kidolgozása, ezek képviselete országos, regionális, megyei szervezetekben, kormányzati, megyei programokban.
A társulás kezdeményező szerepet vállal a régió gazdasági, infrastrukturális fejlesztésében, a tájegység értékeinek megőrzésében, a térségi identitástudat erősítésében. Tevékenységi körébe tartozik a turizmusfejlesztés, a természet és környezetvédelem térségi feladatainak koordinálása, a kistérség Európai Uniós felzárkózásának elősegítése stb.
A széleskörű feladatrendszer ellátása érdekében a társulás 1997-ben Térségfejlesztési irodát hozott létre dabasi székhellyel. Azóta az iroda folyamatosan működik, s a tervek szerint kialakításra kerül emellett párhuzamosan egy Kistérségi innovációs és információs központ, mely 2001-tól a Halász Bálint kúriában kapott helyet.
A társulás 2001 óta Ócsán működteti a kistérségi idegenforgalom koordinációs feladatait ellátó TOURINFORM irodát.
Irodát működtet, Ócsán, de Ócsa nem tagja, és nem társul. Cserébe nincs felzárkózás sem. Ezt érezzük, látjuk, tapasztaljuk sajnos. De van más csoportosulás is a fejlődésért. Talán tekintsük be hozzájuk.
Ők a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület.
A Felső-Homokhátság Pest megye déli részén található, Bugyi, Dabas, Csévharaszt, Hernád, Inárcs, Kakucs, Örkény, Pusztavacs, Újhartyán, Újlengyel, Táborfala, Tatárszentgyörgy és Vasad településeit fogja át.
Egyesületünket az akcióterületünk önkormányzatai, civil szervezetek és vállalkozások alapították 2007-ben.
Azóta első sorban a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium által meghirdetett Leader program helyi koordinálásában veszünk részt. Megalkottuk a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiát, melynek mentén a térségünkben zajló Leader fejlesztésekben próbálunk közreműködni. Munkaszervezetünk dabasi irodája Leader–pályázati információs központként a hét minden napján az ügyfelek rendelkezésére áll.
A honlapunk egy átfogó kulturális és információs portál, mely kézzel fogható közelségbe hozza az ÚMVP pályázati lehetőségeit, naprakész hírekkel szolgál a környékbeli rendezvényekről, eseményekről, ugyanakkor számos intézmény és szervezet elérhetősége is megtalálható itt.
Amellett, hogy az itt élőket tájékoztatjuk az aktuális eseményekről, fontosnak gondoljuk, hogy tevékenységünket a külföldről hozzánk látogatók is megismerhessék, ennek érdekében három nyelven is elérhetővé tesszük cikkeinket.
Teret kívánunk adni továbbá a helyi szolgáltatók, vállalkozások bemutatásának is, ezért kérem, hogy amennyiben meg kíván jelenni honlapunkon, vegye fel a kapcsolatot munkatárainkkal.
Hisszük, hogy vidékfejlesztési törekvéseinknek összefogásokon kell alapulniuk. Részt kívánunk venni értékeink felkutatásában, fejlesztésében. Utakat keresünk a jó ötletek megvalósításához. Kérem, legyen ebben partnerünk, és forduljon hozzánk bizalommal.
*
Nos az Ország Közepe Társulás és a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület két olyan összefogáson alapuló csoportosulás, és közreműködés, amivel a tagok közösen, az összefogás által segítik és gyarapítják javaikat. Akár közösen fejlesztenek, pályáznak, vagy éppen kulturálisan, avagy közlekedés ügyileg lépnek előre. Mi egyiket sem tesszük. Ezen együttműködéseknek összefogásoknak számos nálunk nem tapasztalható eredménye van már. A benevezett települések mind leelőztek bennünket. Sorolhatnánk a fejlettségüket, elért vívmányaikat, színvonalukat, de nem jutnánk az oldal végére. Mi kilógunk a sorból. Nálunk elmaradt a hozzájuk mért fejlődés. Mi még csak nem is számolunk velük. Nem tervezünk, nem lépünk, nem valósítunk meg semmit. Ők képesek voltak tovább lépni, programokat megvalósítani. Járdaberuházásokkal, útfejlesztésekkel, kerékpárutakkal biztonságosabbá és kulturáltabbá tették az emberek életét a környékük közlekedését. Járdákat, közutakat, közparkokat, létesítményeket hoztak létre, vállalkozásokat támogattak.. Településfejlesztést, iparosodást hajtottak végre. Infrastruktúrát teremtettek. Sikerrel és megelégedéssel jártak. Előreléptek és fejlődtek. Mi nem társultunk és nem egyesültünk. Nem fejlődtünk velük. Szomorúak is vagyunk érte. Ugyanis hiába van több testvérvárosunk, mint másoknak, ha nem bírunk akkora fejlettséggel, mint egy kisebb fentebb sorolt település egyike, vagy bármelyike. Nem a testvérvárosok száma teszi naggyá és ismerté városunkat, ha a kátyúk a gödrök hátán fetrengenek, és a busz döcögve áll be a sár lepte megállóba. Sokkal inkább arról híresülünk el, hogy nem tartozunk sehova és kilógunk a sorból. A fejlettség láncolatából. Lassan olyanokká válunk, mint lyuk a nemzeti trikolóron. Nem csupán átnéznek rajtunk, hanem ki is esünk a középből. Hiába vagyunk akkorák, mint a zászlón a lik, ha a körülövező rész színes, feszes, és lobogó. Mi pedig csak a tátongó hiányt ábrázoljuk, és csapódunk a környezetünk körül, avagy a tér közepén, mint homok a hátságon. És hiába, nem vagyunk az ország közepe, ahogy másoknál sem, a lényeg mégis csak, hogy ők tárultként jobbak, szebbek és fejlettebbek immár nálunk.
Ezért és a jövőnkért mégis csak át kéne gondolni, hogy mit választunk és miként lépünk, vagy képviseljünk magunkat. Fel kéne végre nőni önmagunkhoz, a ránk váró feladatokhoz, hogy ne csak egy fiókirodaként említsék nevünket a fejlettebb térségek közt, mint olvashattuk. Nos, mi ez ügyben kihez fordulhatunk bizalommal?
Egyetlenül, társtalanul bolyongunk tovább a tanácstalansággal?
Ma közzétették, a városi honlapon, hogy 27.-én szerdára összehívták a képviselő-testületet. Gyűlni fognak, mint faműves gazdálkodó kezében a szálkák.
Ha nem emel senki kifogást a meghirdetettekkel szemben, akkor a második napirendi pontban jelentés lesz az oktatási intézmények vezetői részéről a tavalyi tanévről, és az idei kezdésről. Bukodi nem beszámolót, hanem jelentést vár. Ráadásul visszamenőlegesen, két pontot érintően. Vajon ebből mit fog kihozni az arrogancia huszár? Ezt követően a gyámjaként dédelgetett Egészségház esetében már csak tájékoztatást az üzemeltetésről a Városüzemeltetési Kft-től. Aztán gyorsan letudja a közmeghallgatást az időpont kitűzéssel, mert így időt nyer, s megmenekül a rá nézve terhelő problémáktól egy évig. Most még ez ügyben nem lehet ugyanis felelősségre vonni. Most mindent ráfoghat az előző időszakra. Később már ezt egyre kevésbé teheti, jobban számon kérhető. Így inkább most letudja. Van fifika ehhez, jó a súgója. Majd mindjárt a jövő évi belső ellenőrzés ütemtervetterjeszteti be, nem véletlenül. Aztán a közterület-felügyelet működését akarják rendeletileg átszabályozni. Ezt követően előterjesztése szerint a képviselőknek számítástechnikai eszközt kíván adni és beszerezni a város pénzén. Csak úgy, mint a nagyok. Ezt szeretni fogják. Szerintem meg erre több mint egymilliót költeni most, mikor újságra sincs pénz. Szerintem tisztességtelen, elhamarkodott, és korai ez még. Ha ugyanis a demokratikus működést a híráramlást nem tudja fenntartani a városvezetés, akkor fejenként több-százezres beruházásba kezdeni és így notebookokat biztosítani a párttagoknak, aránytalan luxus. Valószínűleg ezzel veszi meg a szavazatokat a jövőbeni alpolgármesterének. Károlyunknak persze ez fontosabb, mint a lyukas zseb, a kiszakadt úttest, vagy a nincstelen város. Szép kis hozzáállás, nem mondom. Közvetlenül ezután új rendelettel kívánja zabolázni és kedvezményezni a képviselő-testületét a Szervezeti- és Működési Szabályzatának (SzMSz) módosításával. Amolyan ki az úr, ha én nem alapon. A fenti mézesmadzagot követően ismét beterjeszti a már említett alpolgármester-jelöltjét, hátha már rákapnak a korábbi ellenzők. S ha már igen, akkor a tisztelet díjat és költségátalányt is fogadják már el a szegény pára javára, hiszen gazdagok vagyunk. Ha meg nem, akkor legalább Ó éljen jól, mivel engem, Bukodi Károlyt lesz hivatott támogatni, segíteni a bizalmi emberem, a jó kis helyettesem. Utána ismét rendelet és módosítási javaslat az SzMSz-ben. (Fontos a sorrendiség, hiszen az ördög a részletekben rejlik.) Végül lehet majd egy kicsit Interpellálni a 4. pontban, s majd aztán az 5.-ben a Bukodi fog mesélni, mígnem a 6. pontba az egyebek közé lehet csempészni egy kis turpisságot, majd zárt ülésen a 7. pontban némi segélyezési, támogatási kérdést fognak megbeszélni. Itt előre borítékolom, hogy szűkíteni fogják a pénzt és a kört, hiszen a laptopon túl már tényleg nincs pénz.
Szóval ez lesz az érdemi munka Bukodi mód. A képviselő-testület természetesen elfogadja a számítástechnikai eszközöket és sok kérdésben szavazatával fogja segíteni Bukodi Károly áldásos tevékenységét. Bár tévednék. (Beköszöntőt persze még nem írt a honlapra. Biztos nincs hozzávaló notebook.) - Ezért (is) szeretünk Karcsi - *
Kedves meglepetés a Google-tól a forradalmi megemlékezések kapcsán, Magyarország irányába.
Lyukas zászlós, ünnepi logóval emlékezik a Google a forradalomra október 23-án, fennállása során először. A logóra kattintva ezt a találati listát adja a kereső.
Érdekes, hogy egészen 2010-ig a Google nem tartotta fontosnak, hogy speciális logókkal (doodle-okkal) emlékezzen a magyar nemzeti ünnepekre. Az első alkalom, amikor ez történt, idén március 15-én volt, amikor kokárdás logóval tisztelegtek a 48-49-es szabadságharc emléke előtt.
Azelőtt kizárólag Amerikában is ismert, híres magyarokat láthattuk Google-logóba öntve. BartóktólGábor Dénesig.
A speciális, magyar vonatkozású logók csak a magyarországi internetezők számára láthatók.
2010. október 23.-án katonai tiszteletadás mellett, a Himnusz hangjaira vonták fel a Magyar Köztársaság lobogóját az Országház előtti Kossuth Lajos téren az 1956-os forradalom és szabadságharc 54., illetve a Magyar Köztársaság kikiáltásának 21. évfordulóján, immár kordonok nélkül.
4 éve, azonban még más kormánya volt az országnak. 2006. októberében a közelegő ’56-os évfordulót háttérbe szorították a belpolitikai események, Gyurcsány és a titkosszolgálat közt olyan természetű együttműködés jött létre, amely csak az 1990 előtti világban létezhetett. Október 23-án a politika által irányított, megzavarodott rendőrség a tömegre – köztük békés, ünneplő polgárokra – támadt. Válogatás nélkül ütötték-verték, akit értek, nemzeti zászlókat téptek ki az emberek kezéből, vízágyúztak, puskával fejre célozva gumilövedékkel tüzeltek, sörözőben ülő külföldieket, vidéki fiatalokat bántalmaztak, jogtalanul őrizetbe vettek embereket.
Az 1956-os forradalom kitörésének ötvenedik évfordulóján, 2006. október 23-ánBudapesten be nem jelentett tüntetések kezdődtek, amelyek a délutáni óráktól összecsapásokba torkollottak a rendőrség és a kormányellenes tüntetők között. A Belvárosban a Fidesz külön tömeggyűlésen tartott megemlékezést, melynek végeztével az onnét hazafelé igyekvők összekeveredtek a tüntetőkkel, s a rendőrség a két tömeget egyként kezelve kezdett az oszlatásukba.
A szükségtelenül és aránytalanul nagy mértékben alkalmazott erőszak, számtalan esetben ártatlanul megvert vagy letartóztatott jelenlevők, illetve a fogvatartás során elkövetett további bántalmazások számtalan jogi, erkölcsi és egyéb vitát robbantottak ki, s tovább polarizálták a közvéleményt.
2010 februárjában Bencze József országos rendőrfőkapitány elnézést kért a rendőri bűncselekményekért. Az Országgyűlés 2010. június 8-iki (33/2010.) határozatában „mint a Magyar Köztársaság legfőbb népképviseleti szerve, bocsánatot kér az ország mindazon polgárától, akit akár az állami vezetői mulasztások, akár a törvénytelen rendőri fellépés folytán alapjogi sérelem ért.”
Október 23. után a rendőri fellépés megítélésének kérdése került a belpolitikai viták középpontjába, a nyilvánosságot két merőben ellentétes értelmezés uralta. A Fidesz és a radikális jobboldali szervezetek szerint a fellépés „diktatórikus hatalmi intézkedés” volt, amely az ellenvélemény elnyomását szolgálta. Az MSZP és az SZDSZ az erőszak mögöttes okát a „Fidesz hatalmi politikáját szolgáló uszító kampányban” látták, „indokoltnak és törvényesnek” tartották a rendőrség fellépését.
A rendőrség vezetőit, az igazságügyi-rendészeti és a kancelláriaminisztert október 31-én összevont parlamenti bizottság számoltatta be az eseményekről. Bene László országos rendőrfőkapitány hang- és videodokumentumokat mutatott be, ezekre mint bizonyítékokra hivatkozott abból a célból, megerősítse a rendőrség álláspontját abban a kérdésben, hogy a Fidesz-gyűlés és a tömegoszlatás tudatos időbeli szétválasztását megvalósította a rendőrség, ill., hogy a rendőrség az erőszakosan fellépő zavargókkal szemben kezdte meg a tömegoszlatást. A bizottság üléséről készült jegyzőkönyveket Szilvásy György kancelláriaminiszter 80 évre titkosíttatta. Később az ülés zárt részének anyagából nyilvánosságra hoztak egy lehallgatott telefonbeszélgetést, illetve a rendőrségi rádióforgalmazás részletét, amely szerint a Deák téren összegyűlt demonstrálók „húzták rá” a rendőröket a Fidesz-nagygyűlés résztvevőire.
Jogvédő szervezetek vitatták a rendőri fellépés arányosságát és szakszerűségét, a vipera nevű fegyver és a gumilövedékek használatának indokoltságát. Különbség az egyes szervezetek között csak abban volt, hogy egyesek elfogadták a rendőri fellépés „összeségében törvényes voltát”, míg mások ezzel a megállapítással sem értettek egyet.
Heves vita tárgya volt az is, hogy a símaszkos rendőrök egy törvényellenes belső utasítás miatt nem viseltek azonosító jelet, így jórészt nem lehetett megállapítani ezen rendőrök személyazonosságát, így az általuk megvalósított bűncselekmények utáni felelősségre vonásuk is kétségessé vált.
A Fidesz-MPSZ fáklyás menetet szervezett 2006. november 4-én a fővárosban, egyrészt megemlékezve az 1956-os forradalom leveréséről, másrészt elítélve a 2006. október 23-i rendőri brutalitást.
2007. február 21-én a Magyarországra látogató Franco Frattini, az Európai Bizottság alelnöke a rendőrök képzését, a rendőri azonosítók használatát és a gumilövedékek használatának mellőzését, valamint a civil kontroll megerősítését és az erőszakot elszenvedettek eseteinek kivizsgálását szorgalmazta.
Az Amnesty International éves jelentésének Magyarországról szóló fejezete a rendőrség által alkalmazott túlzott mértékű erőszakról és durva bánásmódról tudósított, melyet a 2006. szeptember 17. és 20. közötti időszakban és október 23-án, az 1956-os forradalom kitörésének évfordulóján történtek meg.
A következő két évben, elsősorban a nemzeti ünnepeken mint március 15-én, vagy október 23-án sor került utcai megmozdulásokra a fővárosban. Ezeket megelőzően internetes oldalakon, mint a Kuruc.info, vagy a Szent Korona Rádió weboldalán keresztül is buzdítottak rendzavarásokra. A rendőrség ugyanekkor letartóztatott egy volt olimpikont, akinél távirányítással működésbe hozható bombákat találtak. Azóta a vádlott részletes beismerő vallomást tett és elmondása szerint a bombákat az Astoriánál akarta működésbe hozni. A rendőrség szerint nem a szervezetten működő csoportok okozhatnak komolyabb veszélyt, hanem a magányos működő szélsőségesek.
Az október 23-i zavargások során 153 embert állítottak elő, ebből 35 embert vettek őrizetbe. A demonstrációban részt vevőkkel szemben nyomozati eljárás indult 69 személy ügyében. Szokatlan volt, hogy az ügyészség minden gyanúsított – a gyanúsításban szereplő bűncselek- mény súlyát nem mérlegelve – előzetes letartóztatását kérte, továbbá rendkívülinek nevezhető, hogy a bíróságok ezen indítványoknak szinte kivétel nélkül helyt adtak. A másodfokú bíróságok később az esetek többségében (több mint 80%-ban) enyhítettek ezeken a kényszerintézkedéseken.
Az Index internetes lap 2009 novemberi tényfeltáró riportja szerint egyes rendőri egységek kirívóan törvényellenes, sőt, szadista módon avatkoztak közbe az eseményekbe. Különösen a V. László által vezetett alegység követett el rengeteg törvénytelenséget, indokolatlan brutalitást. A legtöbb súlyos sérülést, a szemkilövéseket is ezen egység emberei hajtották végre. A számos büntetőeljárás során az egységet azonosították, mint a legkirívóbb túlkapásokat elkövetett csoportot, de felelősségre vonni egy esetben sem tudták, mivel a bíróság értékelése szerint a rendőrök falaztak, hazudtak a bíróságon. Csupán egy olyan rendfenntartó akadt, aki terhelően vallott az általuk elkövetett bűnökről, de a bíróság bizonyítékok hiányában egy esetben sem hozott ítéletet.
Eddig csak tiszthelyettesek vagy zászlósok lettek felelősségre vonva, magasabb rangú rendőrök nem.
A rendőrség még a szeptemberi zavargások során megszállta a Magyar Rádió udvarát és hermetikusan lezárta a Bródy Sándor utcát. Több sértett és szemtanú egyöntetű vallomása szerint az október 23-án letartóztatottak egy részét jogellenesen itt tartották fogva, órákon át a betonon térdepeltették, fizikailag és mentálisan is bántalmazták őket. A Rádió dolgozóinak megtiltották, hogy az elsötétített ablakokon át az udvarra lessenek. Ezt – csakúgy, mint az azonosító számokra vonatkozó törvényellenes utasítás létét, valamint a viperák használatát – Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány az atrocitások után többször is, napokon át letagadta.
Az előállított személyek számos visszaélésről számoltak be vallomásukban, melyek egyes rendőrségi fogdákban és büntetés-végrehajtási intézményekben történtek, ahol megalázó, embertelen bánásmódot kellett elszenvedniük, a rendőrök megverték, bántalmazták, megrugdosták kínozták őket.
Előfordult, hogy már megbilincselt embereket ütöttek, vertek véresre.
Az előállítottak többek között arról számoltak be:
"…le kellett térdelnie a falhoz támasztott fejjel, hátratett kézzel. Megközelítően 30-45 percig kellett ilyen testhelyzetben várakoznunk, miközben folyamatosan szidalmaztak bennünket (…) fejünket a falba verve 1 órán át térdepeltettek minket."
Több esetben szidalmazták, a rendőrök „kurvaanyáztak és cigányoztak is”.
„(…) a rohamrendőrök teljesen ad-hoc módon fogdosták össze az embereket, többek között egy részeg hajléktalant is begyűjtöttek, aki kezdetben hangosan tiltakozott, ezért addig ütötték, amíg csöndben nem maradt. A kapitányságon lincshangulat fogadta a gyanúsítottakat: sorba ültették őket a folyosón, a mellettük őrködő rohamrendőrök gumibottal és a pajzsukkal ütötték-verték a hátrabilincselt kezű őrizeteseket, többeknek csontjuk tört.”
„Két rendőr meghalt, holnap már lövünk" - közölték velük ordítva. Később tizedmagukkal egy cellába kerültek, de mikor ügyvédet kértek, csak ennyit válaszoltak nekik: "ez nem Amerika, kisköcsög, nincs ügyvéd!”.
Gyakori volt, hogy az előállított, őrizetbe vett személyek hozzátartozói csak több nap után, minden szóba jövő intézmény megkeresését követően tudhatták meg azt, hogy előállított családtagjuk melyik intézménybe került.
Az október 23-i események kapcsán a rendőrséget komoly bírálat érte, a fejre és felsőtestre irányuló bakancsos lábbal végzett rúgásoktól kezdve, a rugós ólmosbottal (vipera) fejre leadott ütéseken át, a gumilövedékek és könnygázgránátok fejmagasságban való alkalmazásáig.
Számos esetben került sor olyan személyek rendőrök általi bántalmazására, megverésére, akikkel szemben ennek jogszabályi feltételei nem álltak fent, továbbá számos esetben bántalmaztak intézkedés alá vont személyeket azt követően, hogy már védekezésre, ellenállás tanúsításra képtelen állapotba került.
Az október 23-án történtekkel kapcsolatban egy, gyülekezési szabadság megsértése miatt tett feljelentés ügyében is eljárás indult.
A símaszkos rendőrök egy törvényellenes belső utasítás miatt nem viseltek azonosító jelet, így jórészt nem lehet megállapítani a túlkapások elkövetőinek személyazonosságát.
A rendőrség minden törvényes alapot nélkülözve használt a zavargásokban részt vett személyekkel szemben ólomfejes fémbotot (viperát). Előfordult, hogy a rendőrök is utcaköveket dobáltak a tüntetők felé.
Előfordult az is, hogy a rendőri intézkedés miatt megsérült személyt az intézkedés helyén hagytak segítségnyújtás nélkül, vagy a megsérült személyt előállítást követően nem vagy csak jelentős késedelemmel juttattak orvosi ellátáshoz.
Gyakori volt, hogy a rendőrök eltakarták a kamerák és a szemtanúk elől azon kollégáikat, akik a földön fekvő személyeket éppen megbilincselték.
Több felvételen is látható, hogy egyes rendőrök a tüntetők zászlóit kitépték kezükből, földre dobták, megtaposták.
Október 23-án éjjel a Blaha Söröző vendégeit a rendőrség az utcára kergette, holott a tüntetésekhez semmi közük nem volt. Az utcán rendőrök sorfala fogadta a menekülő embereket, ütlegelni, rugdosni kezdték őket, gumilövedékeket lőttek ki rájuk közvetlen közelről.
A rendőrség gyakran elutasította a rendőri brutalitást elszenvedett áldozatok panaszának felvételét a bántalmazások kivizsgálása tárgyában.
Bírói ítélet erősítette meg azt a tüntetésen résztvevők által hangoztatott tényt, miszerint a tüntetések helyszínéről való távozásra utaló vagy arra következtetni engedő rendőri felszólítás nem hangzott el.
2007. július 5-én a TASZ azt állította, hogy hatásvizsgálat és rendszerbeállítási engedély nélkül, tehát a jogszabályi előírásokat megsértve vetette be a gumilövedéket a rendőrség. Az igazságügyi fegyverszakértői jelentés szerint az alkalmazott gumilövedékekkel csak olyan közelre lehet pontosan célozni, ahol azok már életveszélyes sérülést okoznak. Mindez a Gönczöl-bizottság vizsgálatából kimaradt.
2006. október 23-a után joggal nevezheti bárki a magyar rendőrséget ÁVH-nak. Símaszkban, azonosító nélkül randalíroztak a rendőrbűnözők. Viperával vertek agyba-főbe idős embereket, közelről, célzott lövéseket adtak le fejre puskáikkal, a gumilövedékkel egy életre megvakítva az embert. Jogtalanul előállítottakat embertelen körülmények között kínozták a rendőrség folyosóján, vagy a fogdában. És a borzalmak még nem értek véget. 2006 őszi eseményei a mai napig nem tisztázottak. A bűnösök háborítatlanul köztünk élnek. A felelősségre vonást a megemlékezés nem helyettesítheti.
Bugyi 09:00 Koszorúzás a temetőben 10:00 Megemlékezés a Beleznay téren
Dabas 10:00 Koszorúzás és ünnepi műsor a gyóni ’56-os obeliszknél
Hernád 16:00 Házunk-Hazánk kiállítás megnyitója a Művelődési Házban
Örkény 10:00 Szentmise a római katolikus templomban 11:00 Koszorúzás a Kálváriánál, ünnepi beszédet mond dr. Szűcs Lajos, a megyei Közgyűlés elnöke
Újlengyel 17:00 Szentmise a római katolikus templomban 18:00 Az általános iskolások műsora, majd fáklyás felvonulás
*
Ócsa
10 órakor a Szabadság téren közösen ünnepli az 1956-os forradalom és szabadságharc 54. évfordulóját a Pest Megye Önkormányzata és Ócsa Város Önkormányzata. Ünnepi műsorral a Bolyai János Gimnázium tanulói készülnek. A megemlékezésen beszédet mond Dr.Szűcs Lajos, Pest Megye Közgyűlésének elnöke és Bukodi Károly, Ócsa újonnan választott polgármestere.
1956. október 23-án este a Parlamentnél összegyűlt kétszázezres tömeg előtt hosszú várakozás után megjelent Nagy Imre az embereket vigyázatlanul „elvtársaknak” szólította, mire azok tiltakozásul kifütyülték a várva várt szónokot. Nagy Imre reformokat ígért, de hazatérésre szólította fel a tömeget – amelynek egy része elégedetlenül a Rádióhoz vonult, megostromolta és hajnalra elfoglalta.
1956. október 23-án este a városligeti Sztálin-szobornál összegyűlt tömeg a maga kezébe vette a forradalom egyik követelésének végrehajtását: a 18 méter magasságba emelkedő szobrot ledöntötték, a két kilométernyire lévő Nemzeti Színházhoz (a mai Blaha Lujza tér) vonszolták, ahol apró darabokra verték szét. A szobor egykori helyét a budapesti folklórban sokáig „Csizma tér” néven emlegették, mert a talapzaton csak a szovjet diktátor hatalmas csizmái maradtak.
Húsz nappal a választásokat követően az eddigi egyetlen megtett lépés a polgármester és a képviselők eskütétele, valamint a polgármester illetményének és költség átalányának megállapítása volt.
Ezzel a fontos dologgal a legszükségesebb lépést megtette a város annak érdekében, hogy Bukodi Károly jól érezze magát, hiszen biztosította számára az illetményt és a költségátalányt. A további munkára alig van szükség. Alpolgármestere nincs a városnak, a bizottságok nem nem jöttek létre, az érdemi munka nem kezdődött el. A polgármester pénze, megélhetése biztosított, a többi meg ráér.
Mit számít, hogy hajnali fagyok vannak, és a gödrös úthálózat tovább romlik? Kit érdekel, hogy a hajnali és a kora esti sötétségben az utcai világítások hiányosak? Hogy a vasúti átjáró nincs megvilágítva, és hogy számos dolog hiányzik, pótlásra, vagy javításra szorul a városban.
Minek gondolni a nyitott és el nem indított pályázatokra, és foglalkozni a továbbiakban bármivel?
A város honlapján továbbra sincs köszöntő, ahogy a város határában levő névtábla alatt a rozsda, úgy a szélesebb környezetünkben is csak az enyészet látható.
Holnap nagy nap, ünnep van. Bukodi Károly polgármester debütációja lesz a megjelentek előtt. Fontos fellépés ez számára. hiszen nem mindegy, hogy milyen a bemutatott kép. Az aláfestést a mentor, Szűcs Lajos biztosítja. Bukodi még kispályás. Nem engedheti el a kezét, nem adhat önálló műsort. Nem képes még egy köszöntő összehozására sem. Ezért üres a város honlapján ez a látogatók előtt. Na most ha 20 nap alatt még egy köszöntésre sem futja tőle, akkor hogyan vállalhatna fel egymaga egy olyan ünnepi eseményt, mit az október 23.-ai. Nem is teszi. Úgy általában nem tesz semmit. Az átalány megvan, az illetmény rendben, a város meg csak el lesz valahogy. A műsor pedig a segédek vezényletével menni fog. Az előadás megkezdődik, a darab fut, a város viszont nem halad, a lakó pedig hiába néz, nem lát semmit. 20 nap, majd 20 hónap léhaság mit sem változtat a lényegen:
Bizony, bizony... - erre a fontos kérdéseket pedzegető szórólapra bukkantam;
(nem szeretném, ha kárba-, vagy feledésbe veszne.)
A találgatások elkerülgetése végett szeretnénk ha tudnák, hogy a bemutatott szórólap nem a blog alkotóinak munkája. A kiadvány alján jegyzett SzÓ monogram nem minket rejt. (Bár magunkra vállalhatnánk; - szép munka.)
A városban a választások előtt többek postaládájában fellehető volt a termék.
Tartalma és mondanivalója számunkra tanulságos, ezért magunk is közreadjuk emlékeztetőül.
Miskolc Megyei Jogú Város Közgyűlésének FIDESZ- és KDNP-frakció tagjai az október 15-i alakuló közgyűlésen az október havi képviselői tiszteletdíjukat felajánlották a vörösiszap katasztrófa áldozatainak megsegítésére.
Lehet példát venni polgármester úr! Lehet felajánlást tenni magán jelleggel. Tessék a példa.
Pest Megye Önkormányzata és Ócsa Város Önkormányzata közösen ünnepli 1956-os forradalom és szabadságharc 54. évfordulóját. A megemlékezésen ünnepi beszédet mond Dr. Szűcs Lajos, Pest Megye Közgyűlésének elnöke és Bukodi Károly, Ócsa polgármestere. Ünnepi műsorral a Bolyai János Gimnázium tanulói készülnek. Közli a Dabasrégió Hírportál.
Igazából nem értem, hogy miért kell nekünk ehhez/ebben közösködni. Miért kell Szűcs Lajos bábáskodása, "segítsége". Miért nem lehet önállóan megemlékezni? Miért szorul háttérbe a város, a mögöttes alkotó, az ember? Nem hiszem el, hogy az Egressy Gábor Szabadidő Központ nem képes Ócsát önmaga egy színvonalas műsorral képviselni. Dehogynem. Képes. És ez a műsorösszeállítás is az Ő érdemük. Persze Bukodinak és Szűcsnek fontos a közös fellépés, a magamutogatás, a szereplés. A választások győzteseként fontos, hogy Szűcs és Bukodi együtt tetszelegjen. Bukodi nem volt képes önmaga abszolválni a feladatot. Szűcsnek kell ebben is a hóna alá karolnia. Ezért a közösködés. Amolyan narancsos hálaadás ez. Biztos vagyok benne, hogy megemlítik, hogy győztek, nem mintha nem éreznénk, és nem látnánk a mindennapokban, de nem hiszem, hogy ennek bármi köze lenne október 23.-ához. Az Egressy Szabadidő Központ munkás csapata meg le van sajnálva. Ahogy a Bolyaisok is. Ott is a szegénység, a pénztelenség az úr, az önkormányzatunk nem segít, sőt majd hogy nem fel is van háborodva, hogy mit akarnak azok akik úgy gondolják, hogy Ócsának fontos a gimi és, hogy ezért segítsen a város. Nem. A városi hivatal éhkoppon tartja őket. Segítség nincs, viszont a Bolyai diákjai jól csengő produkcióval segítség a díszelgést a két parádés embernek. Szép kis kompánia. Jó kis hozzáállás! Szép dolog, mondhatom. A Szabadidő Központtól pedig hivatali alárendeltségből kötelezőn elvárják a produkciót. Cserébe nem lesz bünti. Bukodiék így kisajátítják az ünnepet, maguk-alágyűrve a segítő szervezőket, a tanárokat és a gimit is. (Bezzeg a buszmegálló nem lesz jobb.)
Bukodi Károly Ócsa új polgármestere, mint korábban jeleztük, lassan, de megkezdte irtó munkáját.
A város hivatalos honlapján első intézkedéseként, még a beiktatása előtt lehúzatta a volt polgármester nevét és cserébe beíratta a magáét. Az, hogy nem volt még hivatalban, nem volt beiktatva, s hogy e nélkül hivatalosan nem is volt még a város polgármestere, hogy nem is képviselhette még a várost, az nem számított. Ezekre a jogi apróságokra nem adott. Amúgy sem igen szokott. Legalábbis nem zavarja tetteiben. Gondoljunk csak a fórum azonnali beszüntetésére. Ott is előre ment az eseményeknek. Most is. Fő, hogy beteljesüljön. Lássák, hogy nyert, és hogy Ő az úr a szemétdombon. A neve szerepeljen a titulus mellett. Ezzel kapcsolatosan korábban közreadtuk véleményünket. (Lassan kezdi írtó jó munkáját az új városvezetés)
Be kell azonban vallanunk, hogy a leírtak kapcsán tévedtünk, amikor az alábbi sorokat megfogalmaztuk: "Még jó, hogy nem készült el a sajátos beköszöntőjével, mert különben a fent idézett Dönti sorokat sem olvashatnánk már."
Tévedtünk, mert már ma sem olvasható a honlapon a köszöntő. Tévedésünk pedig abban áll, hogy a Dönti nevével jelzett sorokat úgy távolította el, hogy a sajátja még nem készült el. Mi pedig ezt az esélyt adtuk meg neki amikor úgy gondoltuk, hogy legalább addig nem írtja ki az elődje gondolatait, míg a sajátjával nem tudja azt váltani. Vagyis nincs (be)köszöntő. Tévedtünk, mert nagyobb jóindulatot gondoltunk beléje, mint valójában. A saját köszöntője híján is törölte a korábbi polgármesteri köszöntőt. Most az oldal üresen tátong. Sebaj, most már legalább nem irritálja az öreg képe és szövege. Megnyugodhat. A példa jól érzékelteti ki milyen ember valójában. Bukodi Károly így, ekként kezdte meg irtó jó munkáját. (A korábbi köszöntőt igaz, még nem tudja sem váltani, sem pedig pótolni, sebaj.) Zavarta, hát megszüntette. Érjük. Ez a fontos.
Hogy miért is nem várt vele addig, míg a saját nevében oda tudott volna valamit tenni, vagy írni, fogadtató gyanánt? - hát erről talán a pszichológusok tudnának mesélni. Ők ezt jellemrajznak hívják. Rá jellemző. Ismét csak a prognosztizált megvonás, a megszüntetés, az elfedés. Ez az éltető erő, a motiváció, a mozgató rugó. Az építkezés, a fejlesztés nem fontos. Számára elég a rombolás, az irtás. Mert Ő már csak ilyen. Hatalommániás. Ez fogja meghatározni minden tettét. Ócsa sorsát. Így a jövőben sem lehet másra számítani. Irtó jó lesz.
Nagy volt a nyüzsgés a kórházban. Horn Gyula betegágyánál összegyűltek a rendszerváltozás utáni szocialista kormányfők: a csekélyértelmű Medgyessy, az agresszív Gyurcsány és a jelentéktelen Bajnai. - Nono – tiltakozott Gordon. – Minimum kilencen lettek miattam öngyilkosok, melyik primadonna mondhatja ezt el magáról? Az én időmben egyszerre két first lady is volt, a kormányőrség azt se tudta, melyikre vigyázzon. Ezt csinálja utánam az Orbán! Nem vagyok jelentéktelen, legfeljebb úgy nézek ki. Horn elvtárs is milyen kicsinek látszik, aztán mégis mert nagyot álmodni a három hatvanas kenyérrel. - Ó, die alten schönen Zeiten! – sóhajtott Horn elrévedve az emlékeken. Pufajka, gulyáskommunizmus, privatizáció, bolsevik restauráció. Csakugyan, milyen szép volt! – Hogy tudtátok ennyire elszúrni, gyerekek? - Bocsánat, Gyula bátyám, de te is elszúrtad – pontosított Gyurcsány. – Megbuktál ’98-ban, kár lenne szépíteni. Egyedül engem választottak újra. - Hogy egészen pontosak legyünk – emelte fel akkurátusan az ujját Medgyessy, és maga is meglepődött, hogy ilyen hosszú mondatba bele mert vágni –, mindannyiunkat csak egyszer választottak meg. 2002-ben ugyanis én indultam. - Engem egyszer sem választottak meg! – jelentkezett büszkén Bajnai. - És már nem is fognak többé – sóhajtott Horn. – Ügyesen ráérzett a Szili Kati; a pártunknak bealkonyult. Innen már nincs visszaút. - Csak beszélj a magad nevében, Gyula bátyám! – rikácsolta Gyurcsány. – Én még visszatérek! Egyszer csak Horn Gyula tiszta szívből elkezdett kacagni. - Na mi az, mi történt? – csodálkozott Medgyessy. – Mi ok van a vidámságra? - Azon röhögök, hogy most, amikor a jobboldalnak bő kétharmada van a parlamentben, az önkormányzatok szinte teljesen fideszesek lettek, Budapesten sincs többé Demszky, mi a fenéről fogja írni Ungváry a jobbszéleket? A Botka Laciról? Mert az ugyan kevés poénnak, hogy vörös Szeged vezesd a harcot, Kazincbarcika felelj neki!
A polgármestere ismert alakja Ócsa közéletének. Több éves alpolgármesteri munkássága következményeit mindenki szenvedi, még akkor is, ha páran ezzel nincsenek tisztában. ("... csak olyan kérdéseket tegyenek fel, amelyek egy alpolgármester kompetenciájába tartoznak.") Nem erőssége a demokrácia, és különösen nem a szólásszabadság. Kimondottan nehezményezi a felszólamlásokat, a számonkérést. ("A fórum a képviselő-testület döntése alapján nem került fel a megújult honlapra, mivel nem rendeltetésszerűen használta azt a fórumozók egy csoportja.") Kedvenc szavajárása, ami egyben hitvallása is, de jól tükrözi mentalitását és cselekvőlépességét is. a kompetencia. A rá jellemző szóösszetétel így hangzik: "nem érzem magam kompetensnek". Négy éve gyúrt a jelenlegi posztért. Nem kímélve senkit.
Vajon most már bír kompetenciával? Ő már a kompetens személy?
Az alpolgármester jelenleg nem ismert. Bukodi által szponzorált személy jelenleg még nem kapta meg a bizalmat a képviselőktől. Így az önkény még nem teljesedik be. De szerintem mindez csak idő kérdése. A bizottsági helyek és a tisztségek felosztása során ennek figyelembevételével a régi jelölt akár befutó is lehet.
A jegyző szintén ismert alak, ha máshonnan nem az Állami Számvevőszék jelentéséből. Ő az, akit a hiányosságok okán a városvezetés nem állított fel, és nem kezdeményezte felelősségre vonását, a korábbi bukodista képviselő-testület pedig nem kifogásolta és nem is szorgalmazta az ebbéli elszámoltatást. Így személye nagy valószínűséggel változatlan marad. Jól ismerik egymást és a mögöttes tartalmat a jelen polgármesterrel. Bizton szükségük lesz egymásra. Ha más alapon nem, akkor akár kéz-kezes mos formában. Mindenesetre a jogi biztonságot, a hátteret remélhetőleg jobban biztosítja számára és a városnak, mint korábban. (Gondoljunk itt az ÁSZ jelentésre.)
Összességében a soroltak alkotják, képezik Ócsa város vezető tisztségviselését. (Az alpolgármesteri székért taktikáznak a felek.) Igazából ők a kompetens személyek, akár felvállalják azt, akár nem. A város fejlődése, összképe, az itt élők sorsa, a helyiek körülménye rajtuk múlik. Ahogy az elmúlt évek pusztulata is. Ezért most sürgősen találják meg pozíciójukat, nőjenek fel a feladatokhoz, igazán szedjék össze magukat, cselekedjenek, mert tarthatatlan és méltatlan állapotok vannak Ócsán. Jó lenne, ha a tanulva a múlt hibáiból, a jelenben és a jövőben soha többen nem hivatkozna, és hivatkozhatna egyetlen tisztségviselő sem arra, hogy nem kompetens. (Ha azonban mégis így érzi, akkor tűnjön el a közéletből.) *
Már csak azt nem értem, ha valakinek alpolgármesterként nincs kompetenciája, (képessége, tudása, tapasztalata, személyes adottsága,) akkor miért akar feljebb lépni? Hogy gondolja? Mire fől törtet, milyen érzékkel lesz polgármester egy kompetenciával nem bíró személy? Miként, milyen érzéssel, bízhatjuk sorsunkat jövőnket, és magunkat ilyen képessége híján rá? Most a felruházását követően kompetenssé válik? Már fog bírni kompetenciával? Ki tudja a választ? *
A MÁV felújította az ócsai állomást, majd magára hagyta. Kérdés, hogy miért? Ugye egy épület, egy kert addig szép, amíg foglalkoznak vele. Ez pláne akkor ciki, amikor a Nosztalgia vonat is arra jár. Mutassuk be a hungaricumot a külföldieknek, hogy lám ez is MÁV, ez is MO....
(Dóri rajza)
Tisztelt MÁV Illetékesek!
Elnézést a megszólításért, de nem tudom, hogy alábbi ügyben ki az illetékes! Ócsán lakunk, a vasútállomás közelében családunkkal már kb 80 éve. Megtapasztaltunk és megszenvedtünk minden fejlesztést és rombolást, újjáépítést, bővítést stb. Családom több tagja Dédapámig bezárólag MÁV alkalmazott volt.
Volt egy öreg állomásépület, ami körül viszonylagos rend volt. Lerombolták és építettek tizenegy néhány éve egy gyönyörű újat, stílusosat, korszerűt. Nagyon örült mindenki. Annak már kevésbé, hogy mellé tettek egy szörnyű kék színű konténert, valamilyen műszaki dolgoknak. Először mindent teleraktak virágtartókkal és virággal is. Ma csak a tönkrement, üres tartók vannak, és a három, most éppen csodálatosan virágzó futórózsa bokor. Úgy látszik azok kiirthatatlanok! Na, de ami körülötte van!!!! KOSZ, PISZOK, derékig érő GAZ, BŰZ,SZEMÉT!!! Egyszerűen rettenetes, úgy néz ki, mintha évek óta nem járt volna ott senki, pedig még a NOSZTALGIA vonat is itt jár Lajosmizsére! Úgy tudom, hogy az nem hoz veszteséget!? Mit szólnak a külföldi vendégek, ha kinéznek az ablakon? Néha sokáig itt áll a vonat, csatlakozásra várva. Az állomás helyiségei takarítót, állítom, hogy régóta nem láttak, a WC-be nem lehet bejutni az utazóknak sem! Aluljáróról és az eladott, lekerített területekről már nem is érdemes beszélni! Valaki egyszer -inkognitóban!- körülnézhetne, és belátná, hogy amit leírtam, csak a jéghegy csúcsa! Levelemet kérem az ILLETÉKES-nek szíveskedjenek továbbítani, és kérünk hathatós intézkedést, ami szerintem nem pénzkérdés!!! Mellékletként elküldöm a kislány unokám rajzát, melyet egy olyan pályázatra küldött, mely a környezetvédelemről szólt!
Üdvözlettel MJ
*
Kedves Olvasó!
Ha Te is tapasztaltál már hasonlót, vagy Neked is van a helyi vasúti közlekedéssel, a MÁV-val kapcsolatosan olyan élményed, amiről úgy gondolod megérdemlik a nyilvánosságot, netán mások is okulhatnak belőle avagy megoldásra vár, akkor ne habozz elküldeni, illetve írni nekünk.
A város adottságai más településekhez viszonyítva jók, hiszen vasúti és közúti elérhetősége van. A város mellett halad az autópálya, le- és ráhajtást biztosítva, mely mind a régió központjába, Dabasra, mind a fővárosba Budapestre gyors eljutást biztosít gépkocsival. Időben kifejezve a két említett város negyedórányi távolságra van csupán. Ez akár irigységre adhatna okot. Azonban sokak számára mégis kínlódás az itteni közlekedés. Ócsáról vasúttal, vagy busszal roppant nehezen és lassan lehet csak elérni bárhova. Sokkal nehezebb az eljutás innen, mint mondjuk Felsőbabádpusztáról, mert itt a vonat megbízhatatlan, a busz meg ritka-kevés. Ráadásul rosszabb a városunk elérhetősége, vagy megközelíthetősége más kisebb és távolabbi településekhez viszonyítva is.
A vasút korszerűtlen, rendezetlen a gondok állandósultak. A személyszállító vonatok kiszámíthatatlanok, rendszeresek a késések. Számos esetben már Budapest-Nyugati pályaudvarról eleve 20-30 perccel később indítják a szerelvényeket a menetrendhez képest. Ezért az esetenként már az itt várakozó, Lajosmizse felől érkező vonat sem indulhat tovább. Így mindkét irányban megbolondul a közlekedés. A minap például 45 perc késése volt az esti, Pest felé induló szerelvénynek. Ez nem ritka. A pontos, időbeni eljutás lehetetlen. Ezért sokan eleve lemondanak erről az utazásról. Ráadásul a vasút hangos üzemét, a kiépítetlen átjáró zavarát megélni és elszenvedni, komoly büntetés a helybélieknek. Sokak szerint jobban járnánk, ha a síneket felszednék és beültetnénk, ha már a városvezetés nem képes kapcsolatba lépni a szolgáltatóval és érdekeinket képviselve intézkedni. Ha azonban a vonat nem biztos és nem jó, akkor nincs más, marad a Volánbusz.
A buszjáratok talán kicsit rendezettebbek, de a forgalmasabb időszakok óránkénti járatai roppant kevesek. Ritkák. Sokkal sűrűbb közlekedésre lenne igény. A köztes várakozási idő nagy. Számos esetben ezért túlzsúfoltak a buszok. Ez elég színvonaltalan, kulturálatlan ez is. A lassú eljutás, kifogásolható, rossz közlekedést nyújt csupán. A helyi buszmegállók elhanyagoltak, sok helyütt még járdaszigettel, esővédővel sem biztosítottak. Lehangoló képet nyújtanak az itteni állapotok. Tehát más kistelepülésekhez viszonyítva láthatóan sokkal rosszabbak Ócsán a közlekedési körülmények.
Míg Alsónémedi, Bugyi, Felsőbabádpuszta helyekre 3-4 járat biztosított, addig azonos időintervallumban Ócsára csupán egy. Van olyan napszak, hogy 3-4 órán keresztül a városba, vagy abból ki egyetlen járat sem indul. Ez az elszigeteltség nagyon rossz, és méltatlan a 9 ezret meghaladó kisváros számára. Ráadásul más helyekhez képest Ócsának egyetlen gyorsjárata sincs. Az autópályán pedig még busszal is 15-20 perc alatt lenne elérhető Dabas, vagy Budapest. Ilyen irányba egyetlen vonal nem létezik nálunk. Más délebbre fekvő kistelepülések mégis tudnak ilyent biztosítani a helyi lakosságnak. Itt azonban nem. Ma a hiányos és rossz közlekedés gyanánt Budapest végállomás közel egy óra. Így. A távolság pedig nincs 30 kilométer. Az eljutási sebesség igen alacsony, az utazásra fordított idő pedig sok. A két együttható összességében egy elavult, rosszul kalkulált közlekedési képet mutat. Ha mindehhez hozzávesszük, hogy 21 óra után a város szinte el van zárva a külvilágtól, akkor jogosan mérgelődünk, vagy keseredünk el. Egy délutános műszakban dolgozó nehezen jut már haza Ócsára. Az éjszakai munkába indulás meg kész lutri. Egy esti színházlátogató, pedig erre már abszolúte képtelen, mert a nagyvárosokból a kisvárosba eljutni az előadás után eleve lehetetlen ezekkel a szolgáltatókkal.
Nincs ez teljesen így azonban a fentebb sorolt és más településekkel kapcsolatosan. Ott 15-30 perces járatsűrűséggel (követési távolsággal) vannak elérhető járatok. Ez Ócsát illetően a legjobb esetben is 50 perc. Ezen belül sem busz, sem vonat. Városunk adottsága, lélekszáma ennél több és jobb közlekedést igényel. Sajnos eddig nem foglalkoztak ezzel.
A hátrányos helyzeten változtatna, ha a városvezetés leülne tárgyalni a közlekedési szolgáltatóval, a vállalatokkal a jobb közlekedés biztosítása érdekében.
A vasúttal szemben az érintett települések összefogásával kikövetelhető lenne a menetrend betartása. Amíg azonban ezért nem emelnek nyilvánosan és hangosan panaszt a vasút mellet élők, addig a MÁV nem is próbál javítani azon.
A közúti közlekedés terén megvalósítható megoldást, előrelépést jelentene, ha a Volán az 5-ös/50-s úton üzemeltetett járatainak kijelölt időpontban közlekedő, elhaladó buszaiból legalább bekérnének egy-egyet, Ócsa központi megállójának érintésére. Mondjuk például a Felsőbabádpusztán megálló busz bekanyarodna a városba és a Posta előtti megálló érintésével, egyszeri megállással folytatná útját tovább. Az ugyanis mégiscsak elfogadhatatlan és tarthatatlan, hogy Felsőbabádpusztára több busz jár, mint magába a városba. Ha ezeknek a járatoknak egy része érintőleg bejönne a városba és egy megállás erejével, könnyítene a közlekedési helyzetünkön, akkor az már jelentős előrelépés lenne.
Ehhez kell némi ösztönzés, és lakossági támogatás, de kell a városvezetés hozzáállása is. Ez eddig nem jött össze. Most, a XXI század 10. évében ezt igazán megléphetnék. Jó lenne elérni, hogy jobb és kevesebb gonddal járó eléréshez, közlekedéshez jusson a város.
Nem ártana egy kis összefogás, ráhatás, valamint ösztönzés a városvezetés felé.